Wszystko jest dość niechlujne, ale w taki wspaniały dzień człowiek musi się cieszyć, że się urodził, i nawet mu specjalnie nie przeszkadza, że inni urodzili się także.

Recenzja książki Kiksy klawiatury
"Kiksy klawiatury" to zbiór przeróżnych tekstów Terry'ego Pratchetta. To zarówno jego wystąpienia, wykłady, felietony pisane dla gazet, ale też dedykacje i słowa wstępu w książkach innych autorów. Całość podzielona jest tematycznie na te związane z pisarstwem i Światem Dysku, skupiające się na jego chorobie i inne.

Książka jest świetną lekturą dla fanów fantastycznego cyklu, ale również dla początkujących pisarzy. Początkowe rozdziały traktują o jego niesamowitym fandomie, są najbardziej pozytywne, mnóstwo w nich żarcików, lekkich opowieści i wzruszenia Pratchetta. Nie raz śmiałam się w głos, nie raz miałam łzy w oczach, kiedy uświadamiałam sobie, że tego wspaniałego człowieka już nie ma.

Z czasem robi się coraz poważniej. Autor wypowiada się na temat polityki, "pomocy w śmierci", życiu z Alzheimerem, na którego sam zapadł. Chociaż czasami dalej stara się używać swojego ciętego humoru, to ciężko nie czuć jednocześnie gniewu, smutku i bezsilności.

Warto przeczytać, warto poświęcić czas na wysłuchanie tych wszystkich opowieści. Kto po "Kiksach..." nie będzie miał ochoty znowu uciec w wyobraźni do Ankh-Morpork, niech pierwszy rzuci klawiaturą.
0 0
Dodał:
Dodano: 23 V 2023 (13 dni temu)
Komentarzy: 0
Odsłon: 13
[dodaj komentarz]

Komentarze do recenzji

Do tej recenzji nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Autor recenzji

Imię: Justyna
Wiek: 31 lat
Z nami od: 14 III 2021

Recenzowana książka

Kiksy klawiaturyTerry Pratchett trafił do serc czytelników na całym świecie dzięki swojemu bestsellerowemu cyklowi o Świecie Dysku. Jednak w ostatnich latach zyskał równie wielką sławę i szacunek jako zaangażowany bojownik o takie sprawy, jak problem choroby Alzheimera czy prawa zwierząt. W „Kiksach klawiatury” po raz pierwszy zebrano najlepsze przykłady niebeletrystycznych tekstów Pratchetta, zarówno poważnych,...

Ocena czytelników: 5 (głosów: 2)
Autor recenzji ocenił książkę na: 5.0