[dodaj odpowiedź]

Temat: "Koncepcja magii"

Dodano: 19 II 2012, 11:42:32 (ponad 12 lat temu)
Czy według was taka koncepcja magii jest ciekawa, czy coś wnosi, czy ma jakiś związek z rzeczywistością? Co można wogóle o niej powiedzieć o podziale na Czarownice i Magów?
Wszystkich odpowiedzi: 4

Odpowiedzi do tematu

Dodano: 19 II 2012, 11:47:43 (ponad 12 lat temu)
0
Ciekawa koncepcja, spodobało mi się pożyczanie i głowologia u czarownic, wogóle czarownice były ciekawsze. Magia mężczyzn wydaje się nieprzydatna i słaba. Choć kobiety właściwie ratują się głowologią, czyli siłą przekonywania. Nawet ich zioła nie są skuteczne, tylko głowologia to ratuje. Magia kobiet pochodzi i jest związana z Matką Ziemią, a mężczyzn jest nie powiązana z rzeczywistością, oni wznoszą się ku niebu, zapominając o ziemi.
Dodano: 03 VI 2012, 18:53:22 (ponad 12 lat temu)
+1
Sądzę, że Pratchett w bardzo ciekawy sposób obrócił nasz świat w krzywym zwierciadle. Jego koncepcja magii jest sumą wierzeń, bajek i lęków, objętą ironicznym spojrzeniem.
Co do magii kobiet i mężczyzn, nie znajdę teraz odpowiedniego cytatu, ale w którejś z jego książek było, że magowie nie dopuszczają kobiet do swojego uniwersytetu ze strachu, że mogły by sobie całkiem dobrze poradzić.
Dodano: 31 VII 2012, 22:06:13 (ponad 12 lat temu)
0
Wydaje mi się, że akurat w Świecie Dysku nie ma co się zastanawiać czy koncepcja magii coś wnosi, czy nie. Tutaj magia jest po prostu pretekstem do snucia opowieści od ludziach. No i oczywiście do parudziesięciu świetnych żartów . Widać to po tym, jak luźno traktowany jest temat magii w poszczególnych książkach - może nie na tyle, żeby jej opisy w różnych opowieściach były z sobą sprzeczne, ale nie zawsze się pokrywają, a czasem mają naprawdę sporę odchyły na boki .
Dodano: 01 VI 2013, 12:14:25 (ponad 11 lat temu)
0
Thaven i Paranormal zgadza się, macie zupełną rację. Świat Dysku opisuje nasz świat z przymrużeniem oka. Często mamy do czynienia z paradoksami i to bardzo śmiesznymi opisującymi nas. Ta "koncepcja magii" opisuje relacje między kobietami a mężczyznami, nie do końca trafnie. Pratchett jest feministą ale ja takich lubię.

Dyskusja do książki

Świat Dysku: Równoumagicznienie
Świat Dysku: Równoumagicznienie
Terry Pratchett

Info: Tytuł w oryginale: Equal Rites Tłumacz: Piotr Cholewa Rok pierwszego wydania: 1987 Rok pierwszego wydania polskiego: 1997 Ilość stron: 200 Opis: Jest to opowieść o tym, czym jest magia i dokąd zmierza, a co ważniejsze, skąd przychodzi i po co. Poniższa historia nie pretenduje jednak do odpowiedzi na wszystkie te pytania. Może jednak pomóc w wyjaśnieniu, dlaczego Gandalf nigdy się nie oże...

Ocena czytelników: 4.83 (głosów: 53)

[obserwuj]Obserwują

Użytkownicy podświetleni na zielono obserwują dyskusję i przeczytali najnowsze odpowiedzi do tego tematu.

Paranormal kobietaprzeczytał