Miedzy światami

Recenzja książki Między światami. Moje życie i niewola w Iranie
"Między światami" to wstrząsająca opowieść, oparta na faktach. Pokazuje jak miłość do kraju zmienia się w strach i jak determinacja i wielka siła zwyciężają walkę z okrucieństwem ustroju panującego w Iranie.

Roxana Saberi jest córką Japonki i Irańczyka, która urodziła i wychowała się w Stanach Zjednoczonych. Ta młoda kobieta jest dziennikarką, która od sześciu lat mieszka w Iranie, który kocha, podziwia i chce pokazać światu w swej książce. Jest niezwykle drobiazgowa i skrupulatna, zbiera mnóstwo materiałów, rozmawia z ludźmi i kawałek, po kawałku pisze swoją książkę. Fragmenty wysyła do matki, która jest jej pierwszym recenzentem i korektorem. Nawet nie przypuszcza, jakie jej perfekcja przyniesie kłopoty.....

Pewnego ranka jej dotychczasowe życie zostaje zmienione w gruzy, a ona sama trafia do irańskiego więzienia. Zostaje zabrana z mieszkania przez czterech mężczyzn, oskarżona o szpiegostwo i przesłuchiwana. Nikt nie może jej pomóc, bo w Iranie nie ma amerykańskiej ambasady, a kobieta ma dwa obywatelstwa, więc traktowana jest jak Iranka. Nie wolno się jej z nikim kontaktować, jest zastraszana i molestowana psychicznie. Irańczycy chcą od niej uzyskać przyznanie się do wspólpracy z CIA i nakłonić do współpracy z nimi. Książka, którą Sabieri pisze i w której chce jak najlepiej pokazać Iran, traktowana jest jako źródło informacji szpiegowskich dla CIA. To dowód na współpracę Sabieri z CIA.
Prokuratorzy, którzy ją przesłuchują mają swój cel - nie interesuje ich prawda, tylko potwierdzenie ich hipotezy. Okazuje się, że od długiego czasu śledzą dziennikarkę i zbierają o niej dokumentację.
Mloda kobieta jest w szoku, ale otrząsa się z niego i rozpoczyna mozolną walkę o wyjście na wolność.

Książka Roxany Sabieri jest wstrząsająca i bardzo prawdziwa. Autorka opisuje nam swoje przeżycia w sposób bardzo ciekawy. Książkę trudno odłożyć, jest niesamowicie wciągająca. Poznajemy metody pracy irańskich służb, sposoby przesłuchiwania, które napawają strachem. Tam rządzi nie tyle przemoc fizyczna, ile psychiczna. Oprawcy słowami potrafią wzbudzić niesamowity strach i osiągnąć swój cel. Więzienie dopełnia reszty, ciasna, zimna, przygnębiająca cela, jęki dochodzące zza ściany, brak toalety.... Atmosfera jest przerażająca i jestem pełna podziwu dla siły i hartu ducha Sabieri, która walczyła o swoją wolność, waląc głową o mur. Widać jej bezsilność, brak wsparcia z zewnątrz i ciagłe groźby ze strony służb.
Jej książka stanowi bardzo osobisty zapis jej przeżyć, dylematów, przemyśleń i działań. To obraz wielkiej wygranej nad totalitaryzmem i wielkiej odwagi. Triumf i wielka solidarność ludzi, którzy wspierali Saberi.
Lektura tej książki skłania do refleksji i wzbudza w czytelniku wielki podziw dla postawy autorki.
"Między światami" to niesamowite przeżycie.

http://markietanka-mojeksiazki.blogspot.com/2015/09/miedzy-s...
0 0
Dodał:
Dodano: 21 IX 2015 (ponad 9 lat temu)
Komentarzy: 0
Odsłon: 204
[dodaj komentarz]

Komentarze do recenzji

Do tej recenzji nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Autor recenzji

Imię: Anna
Wiek: 51 lat
Z nami od: 27 IX 2012

Recenzowana książka

Między światami. Moje życie i niewola w Iranie



Kobieca determinacja w starciu z okrucieństwem totalitaryzmu. Rankiem 31 stycznia 2009 roku pracująca w Iranie amerykańska dziennikarka Roxana Saberi została wyciągnięta z domu przez czterech mężczyzn i brutalnie aresztowana. Agenci irańskiego wywiadu oskarżyli ją o szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych. W pokazowym, absurdalnym procesie, który trafił na pierwsze strony gazet całego świata, s...

Ocena czytelników: 4.75 (głosów: 2)
Autor recenzji ocenił książkę na: 5.0