Pierwsi apologeci greccy.

Recenzja książki Pierwsi apolegeci greccy
Apologeta to taki człowiek, który potrafi stanąć w obronie wiary mimo różnych trudności i przeciwności. Człowiek, który ma wiedzę, umie wskazać i uzasadnić podstawy swojej wiary.

Pierwsi chrześcijanie żyjąc w innych warunkach niż obecnie, gdy chrześcijaństwo uważane było za dziwaczną, niekiedy bluźnierczą religię, mieli bardzo trudne, a wręcz niebezpieczne zadanie. Często w obliczu prześladowania i śmierci stawiali czoło poglądom niewłaściwym, herezjom nie mającym nic wspólnego z rzeczywistością. Z zachowanych dzieł pierwszych apologetów dowiadujemy się o boskości Jezusa, Trójcy Świętej, o przeznaczeniu i rzeczach ostatecznych człowieka, o stworzeniu świata, o odkupieniu grzechów. Apologeci prowadzą dialog z pogańskimi filozofami i żydowskimi kapłanami. Tworzą podwaliny wiary chrześcijańskiej. Wielu z nich zostało autorytetami, których dziś nazywamy Ojcami Kościoła.

Dzisiaj w w czasach wolności wyznania, kiedy każdy wierzy w to co chce wierzyć nie zważając na osobistą relację z prawdziwym i żywym Bogiem, apologetyka może przyjąć zadanie także ewangelizowania. Apologeta może być także świadkiem Chrystusa, znakiem dla niewierzących i poszukujących.

Wydana w Wydawnictwie M książka ”Pierwsi apologeci greccy” z serii Biblioteki Ojców Kościoła jest pozycją dla każdego, kto interesuje się historią Kościoła, podstawami i obroną wiary chrześcijańskiej.

http://www.mwydawnictwo.pl/p/1025/pierwsi-apologeci-greccy
0 0
Dodał:
Dodano: 04 X 2013 (ponad 11 lat temu)
Komentarzy: 0
Odsłon: 204
[dodaj komentarz]

Komentarze do recenzji

Do tej recenzji nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Autor recenzji

Imię: Dariusz
Wiek: 51 lat
Z nami od: 01 IV 2013

Recenzowana książka

Pierwsi apolegeci greccy



Najważniejsze i chyba najbardziej aktualne dla nas dzisiaj pozostają dwa elementy apologetyki wczesnochrześcijańskiej II wieku. Po pierwsze, zachęta do szukania możliwego punktu spotkania aspiracji człowieka danej epoki z przesłaniem Ewangelii oraz wynikająca z tego konieczność ciągłego przekładania owego pierwotnego, ewangelicznego doświadczenia wiary na nowy język następujących po sobie epok. P...

Ocena czytelników: - (głosów: 0)