Agnes Grey.

Recenzja książki Agnes Grey
Anne Brontë przeżyła tylko 29 lat i jest jedną z trzech sławnych sióstr-pisarek Brontë. Zmarła na gruźlicę. Anne wydała tylko dwie książki, z którym Agnes Grey jest bardzo związana z jej historią, gdyż autorka także była guwernantką.
Główna bohaterka Agnes Grey jest druga córką ubogiego pastora i domy z wyższych sfer. Rodziców połączyła wielka miłość, dla której matka Agnes zrezygnowała z pieniędzy, dostatniego i bogatego w wysoko postawione towarzystwo. Zrezygnowała także z rodziny i odeszła wraz ukochanym. Z tego pięknego związku na świat przyszły dwie dziewczyny: Mary i Agnes. Obydwie bohaterki uczyły się w domu i posiadają duży zasób wiedzy. Z czasem rodzina Grey'ów popada w coraz większą biedę. Dodatkowo pastor Grey podupada na zdrowiu. Wobec takiego kryzysu Mary i Agnes zastanawiają się, jak pomóc rodzicom. Wspólnie dochodzą do wspólnych wniosków: Mary wykorzysta swój talent malarski i będzie sprzedawać swoje prace, natomiast Agnes pragnie zostać guwernantką. Na propozycję najmłodszej córki państwo Grey nie chcą się zgodzić. Uważają, że Agnes nie powinna tak bardzo sie poświęcać tylko po to, by zarobić pieniądze dla rodziny. Chcą, aby tytułowa bohaterka została w domu. Jednakże z czasem Agnes udaje się przekonać rodziców oraz siostrę do swojego pomysłu. Rodzina Grey'ów poczyniła kroki, aby wdrążyć w życie plan Agnes. Znaleźli jej rodzinę, w której pracowałabym jako guwernantka. Dom państwa Bloomfield znajdował się kilka godzin drogi od jej rodzinnej plebanii. Dziewczyna ruszyła w drogę podekscytowana, lecz także pełna obaw.
Państwo Bloomfield nie są taką rodziną, jaką Agnes oczekiwała się spotkać. W ich domu panuje bezprawie. Dzieci słuchają jedynie ojca, który jest bardzo specyficzny. Matka dzieci pozwala im na wszystko jednocześnie karcąc Agnes za to, że nie potrafi ich opanować, ale zabrania jej ich karać. Agnes uczy na początku dwójkę dzieci, a później trójkę: panicz Tom, panna Mary Ann oraz panna Fanny. Najbardziej dziwnym zjawiskiem w tej rodzinie jest to, że pan Bloomfield zwracał się do żony per "pani" a do swoich dzieci per "panna" lub "panicz". Jest to bardzo specyficzna rodzina i bardzo specyficznymi zwyczajami i regułami. Agnes czuje, że to nie jest miejsce dla niej. Wkrótce rozstaje się z tą rodziną i wraca do domu. Z początkiem nowego roku wraca do pracy. Pracują, jako guwernantka w Horton Lodge. Jej zadaniem będzie kształcenie 4 dzieci, dwóch chłopców oraz dwie dziewczyny. Są to rozpieszczone przez rodziców dzieci, z których najgorsza wydaje się panna Rozalie. Szykuje się ona do zaistnienia w towarzystwie. Jej siostra Matylda jest niesforna i lubi polowania. Panny mają starszego brata panicza Johna oraz najmłodszego panicza Charlesa. Wkrótce jednakże panowie wyjechali z domu do szkół i jedynymi uczennicami Agnes zostały panny Rozalie oraz Matylda. W probostwie pojawia się także nowy wikary, pan Weston. Ludzie zauważają, że ma on bardzo dobry wpływ na społeczeństwo. Agnes przeżywa bardzo trudne chwile w Horton Lodge u państwa Murray. Doświadcza także miłych i radosnych chwil. Poznaje i zyskuje nowych przyjaciół. Życie ją doświadcza i pomimo swojego młodego wieku ma duży bagaż życiowych doświadczeń.
Powieść Agnes Grey jest moim pierwszym spotkaniem z twórczością Anne Brontë oraz pierwszym spotkaniem z twórczością jakiejkolwiek siostry Brontë. Styl autorki jest lekki, przyjemny i łatwy w czytaniu. Czytając powieść nie czułam różnicy w czasie i kulturze pomiędzy mną, a Anne Brontë. Język powieści jest bardzo zbliżony do współczesnego, co bardzo ułatwia czytanie i jest zdecydowanym plusem dla tej powieści. Bohaterowie, a zwłaszcza postacie kobiece są bardzo dobrze wykreowane i przedstawione. Mają bogatą historię i opisaną w książce, co ułatwia zapoznawanie się z treścią i zrozumienie jej. Główna bohaterka jest osobą prawdomówną, religijną, a także prawą. Stara się przekazać swoim podopiecznym nauki, które wyciągnęła z rodzinnego domu. Jej rodzice są z niej dumni. Będąc poza domem boryka się z wieloma problemami. W porównaniu ze swoimi podopiecznymi wychodzi na poukładaną kobietę, która faktycznie jest. Czytelnik, a właściwie czytelniczka w tym przypadku, możne wiele nauczyć się od bohaterek czytając tą powieść.
Powieść Agnes Grey według mnie jest książką, która pozawala czytelnikowi przenieść się w świat dawnej Anglii z czasów guwernantek. Książka pomimo swojej niewielkiej objętości potrafi urzec swoją historią, stylem oraz bohaterami. Powieść napisana jest w narracji pierwszoosobowej i przedstawiona z perspektywy tytułowej bohaterki. Momentami Agnes zwraca się do czytelników prowadząc z nim swoisty dialog. Czytając ma się wrażenie, że Agnes mówi bezpośrednio do nas oraz, że jest postacią realną. Powieść mogę szczerze polecić każdemu.

www.recensione-libretto.blogspot.com
0 0
Dodał:
Dodano: 01 I 2013 (ponad 11 lat temu)
Komentarzy: 0
Odsłon: 211
[dodaj komentarz]

Komentarze do recenzji

Do tej recenzji nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Autor recenzji

Imię: Paulina
Wiek: 31 lat
Z nami od: 21 VII 2012

Recenzowana książka

Agnes Grey



Pierwsze polskie wydanie. Co znaczyło być guwernantką - inspirowana prawdziwymi przeżyciami autorki opowieść o trudach i upokorzeniach doświadczanych przez kobiety zmuszone trudnić się tą profesją – jedyną, możliwą dla szanowanej, niezamężnej kobiety w dziewiętnastowiecznej Anglii. Agnes nie ma wyboru. Trudna sytuacja finansowa rodziny zmusza Agnes do objęcia posady guwernantki. Ma nadzieję, iż p...

Ocena czytelników: 4.90 (głosów: 11)
Autor recenzji ocenił książkę na: 6.0