Głęboka prawda - ostatnia szansa ludzkości - Gregg Braden

Recenzja książki Głęboka prawda - ostatnia szansa ludzkości
Od dawna uczymy się, że naszymi przodkami są Neandertalczycy. Jednakże dowody naukowe ukazują, że tak wcale nie jest. Nasi dalecy krewni, ludzi myślący żyli równocześnie do neandertalczyków. Co więcej, przez wiele tysięcy lat nasz mózg bardzo zwiększył swoją objętość, co nie stało się w czasach obecnych. Na historii nie uczymy się do końca prawdy. Mamy się nauczyć, że my pochodzimy od neandertalczyka i koniec. Podczas czytania tej książki odkryłam kilka rzeczy, które zmienią moje patrzenie na świat.

„Głęboka prawda – ostatnia szansa ludzkości” we wprowadzeniu do reszty zawiera jedno bardzo ważne pytanie, które do tej pory nie ma odpowiedzi. Kim jesteśmy? Może zdawać się, że jest to banalne pytanie, jednak po latach poszukiwań nie ma jeszcze na nie odpowiedzi. Wiele ludzi na pewno odpowie na nie, że jesteśmy ludźmi, jednak odpowiedź nie jest prosta. Przez całą książkę autor głównie skupia się na tym pytaniu.

„Najstarsza cywilizacja to cywilizacja Sumeryjska”. To zdanie często słyszymy, gdy zaczynamy omawiać najstarsze cywilizacje świata na historii. W „Głębokiej prawdzie” autor przedstawia nam najstarszą cywilizację – Gobekli – Tepe. Powstała ona około 12 tysięcy lat temu, czyli zaraz po zakończeniu epoki lodowcowej. Co więcej, wcześniejsze cywilizacje były tak rozwinięte, że niektórych rzeczy nie da się odwzorować.

Często słyszymy o globalnym ociepleniu. Wszystko jest winą ludzi i ekolodzy apelują aby nie używać wielu rzeczy lub ograniczyć ich używanie. Dzięki autorowi dowiedziałam się, że globalne ocieplenie nie jest całkowicie wywołane przez człowieka. Świat dzieli się na epoko ciepłe i zimne. My akurat wkraczamy do epoki ciepłej, więc podnoszą się temperatury. Ocieplenie klimatu nie jest jednoznacznym efektem działań człowieka. Po prostu jest tak od lat i nic z tym nie zrobimy. Dowiedziałam się tego dzięki książce, ponieważ nie interesowałam się takimi rzeczami.

Podczas lektury dowiedziałam się, że ludzie są „zaprogramowani” na pokój. Agresywni stajemy się tylko w trzech przypadkach. 1. Kiedy czujemy się osobiście zagrożeni. 2. Czujemy, że zagrożona jest nasza rodzina. 3. Czujemy, że zagrożony jest nasz styl życia. W historii zdarzały się przypadki okropnych ludzi, których życie innych jest niczym i każą zabijać z byle powodu, np. Adolf Hitler. Ja osobiście nie wyobrażam sobie, aby zabić kogoś, kto ma inne poglądy religijne niż ja, lub, że pochodzi z innego kraju. Wielkie cywilizacje były budowane na bazie pokoju i braku wojen i przetrwały wiele lat. Natomiast w naszych czasach w ciągu zaledwie stu lat odegrały się dwie wielkie wojny światowe, które skutecznie wymordowały wiele osób.

„Ci, którzy nie pamiętają przyszłości, skazani są na jej powtarzanie”


Po raz pierwszy przy czytaniu książki musiałam być całkowicie skupiona. Książkę czytałam głównie wieczorami i w nocy, kiedy w domu była absolutna cisza (wyłączając moją suczkę, która chce się ze mną bawić gdy czytam). Choć autor zastrzega, że nie jest to książka naukowa znajduje się tu dużo faktów, które zaprzeczają temu o czym uczymy się od szkoły podstawowej. Znajduje się w niej dużo przeanalizowanych przez pana Gregga informacji z dziedziny historii, biologii oraz wiedzy ogólnej. Nieświadomie podczas lektury „Głębokiej prawdy” się uczymy.

W książce zaskoczyło, że autor rzeczywiście włożył serce w pisanie. Organizował wycieczki na tereny dawnych cywilizacji, analizował każde dokumenty, z których korzystał w swojej książce. Zamieści zdjęcia z wypraw do starożytnych cywilizacji. Wszystko jest napisane przystępnym dla każdego językiem. Jednak radzę czytać w ciszy i spokoju, ponieważ jeśli wypadniecie z wątku dziwne się czyta do zakończenia podrozdziału. Bardzo podobają mi się podsumowania całych rozdziałów w formie „Głęboka prawda nr.1...”. Macie zawarty tam cały rozdział w dosłownie jednym zdaniu.

Książka może zmienić nasze patrzenie na świat. Autor robił wszystko, abyśmy zaczęli zastanawiać się nad jego słowami. Robi to, aby uświadomić nam to, z czego wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy.

Książkę polecę każdemu, który jest głodny wiedzy. Osoby, które interesują się światem na pewno znajdą tutaj coś dla siebie. Ludzie, którzy interesują się nauką, ich ulubione kanały to Discovery i kochają magazyn „Świat wiedzy” na pewno znajdą coś dla siebie. Polecę to także osobą, które mają dość książek fabularnych i z książki chcą wyciągnąć życiowe wnioski.
„Głęboką prawdę – ostatnią szansę ludzkości” pozostawię bez oceny, ponieważ dość trudno by mi się oceniło w skali od 1 do 10. Książka zawiera fakty naukowe, więc dla mnie nie jest do oceny.

http://invisibl3e.blogspot.com/
0 0
Dodał:
Dodano: 28 VII 2012 (ponad 12 lat temu)
Komentarzy: 0
Odsłon: 189
[dodaj komentarz]

Komentarze do recenzji

Do tej recenzji nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Autor recenzji

Imię: Karolina
Wiek: 26 lat
Z nami od: 22 IV 2012

Recenzowana książka

Głęboka prawda - ostatnia szansa ludzkości



W codziennych programach informacyjnych królują negatywne wiadomości. Czymś powszechnym stały się wojny, terroryzm, samobójstwa, ludobójstwo, kara śmierci, ubóstwo, kryzys gospodarczy czy zagrożenie wojną nuklearną. Gregg Braden odkrył, że te pozornie nie związane ze sobą problemy są w rzeczywistości ściśle ze sobą połączone! Wszystkie bowiem wyrastają z fałszywych założeń przestarzałej nauki. Pr...

Ocena czytelników: - (głosów: 0)