Sztuka dyplomacji

Recenzja książki Mali dyplomaci, czyli jak zasady pomagają zrozumieć świat
Pewnego razu dziennikarz i znawca savoir-vivre’u pan Łukasz Walewski zaproponował córce, by razem napisali książkę o zasadach i manierach, dobrym wychowaniu, odpowiednim zachowaniu, czyli o etykiecie.
Książka powstawała w różnych miejscach. Każde było dobre, by zacząć rozmowę. Niektóre sytuacje same narzucały tematykę kolejnego rozdziału (kolacja, bałagan w pokoju), innym razem padała konkretna propozycja. Marysia zaskakuje ojca wiedzą, przykładami, celnymi ripostami. Tematyka rozmów dotyczy m.in. zwrotów grzecznościowych, obowiązków, powitania, pożyczania, tolerancji, kłamstw, hejtu, życia w czasie pandemii. Przy tym dziewczynka w przewrotny sposób walczy o prawa dzieci do telefonu i słodyczy.
Co się rzuca w oczy? Traktowanie dziecka jak równorzędnego partnera do rozmowy. Nie ma wywyższania się i narzucania zdania przez dorosłego, jest pomysł i propozycja. Jest szacunek i wspólne szukanie rozwiązań. Marysia ma tylko siedem lat, ale to inteligentna dziewczynka o wielkim sercu, wrażliwa na krzywdę innych, uważna obserwatorka. Choć nad wiek dojrzała, to wciąż jest dzieckiem i zdarza jej się nie słuchać rodziców, rozrabiać. Inną zaletą książki są podsumowania najważniejszych kwestii, m.in.: Zasady zachowania się przy stole, Co wolno na placu zabaw. Na końcu rozdziałów znajdują się zadania do wykonania dla dziecka, także z udziałem rodziców. Dziecko pobawi się we wręczanie prezentów, stworzy listę obowiązków, ułoży jadłospis, odegra różne scenki.
Dziennikarz uczy savoir-vivre’u, obowiązujących w świecie zasad i przybliża ich kontekst, kształtuje właściwe nawyki poprzez dialog i zabawę. Przychodzą one dziecku naturalnie. Dzięki nim dziecko poznaje i rozumie świat, uczy się rozmawiać, szukać kompromisu, uczy się być dyplomatą i rozwiązywać problemy przez rozmowę. Autor porusza aktualne tematy, walczy ze stereotypami, wyjaśnia pojęcia, wtrąca historyczne ciekawostki. Zaciekawiła mnie historia sznurówek i sztućców, zaintrygował strój na królewskim dworze.
Książka napisana lekko i przystępnie, okraszona humorem, wzbogacona o przypisy i bibliografię, ładnie zilustrowana, kolorowa, solidnie wydana łączy w sobie naukę i zabawę. Jeden minus to fakt, że dodatek Rodzinka „od kuchni” znajduje się na końcu.
„Mali dyplomaci” to publikacja zawierająca ogromną dawkę wiedzy o niezbędnych i codziennych zasadach funkcjonowania małych ludzi (tych dużych także) we współczesnym świecie. Z tą książką wychowacie małego dyplomatę i małą dyplomatkę.
Dodał:
Dodano: 20 XI 2020 (ponad 3 lat temu)
Komentarzy: 0
Odsłon: 76
[dodaj komentarz]

Komentarze do recenzji

Do tej recenzji nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Autor recenzji

Imię: nie podano
Wiek: 48 lat
Z nami od: 02 I 2019

Recenzowana książka

Mali dyplomaci, czyli jak zasady pomagają zrozumieć świat





Ocena czytelników: 5 (głosów: 1)
Autor recenzji ocenił książkę na: 5.0