Jaką tajemnicę starożytności skrywają wielcy tego świata?

Recenzja książki Artefakt umysłu
"Ten, kto ma dostęp do algorytmu i potrafi odczytać prawdziwy sens zapisków z notesu, może znaleźć klucz do miejsca, które poszukiwane jest od stuleci".


Niektórzy potrafią w taki sposób napisać książkę, że od razu chciałoby się zobaczyć ją w filmowym wydaniu. Dokładnie tak jest w przypadku pierwszego tomu tryptyku "Seton", który zabiera czytelnika w wir niebezpiecznych wydarzeń. Uff, przy lekturze tej książki można poczuć się jak podczas jazdy rollercoasterem – jest szybko, jest niebezpiecznie i są turbulencje.

Marian Andrzej Nocoń, rocznik 1959 to z zawodu ekonomista. Autor mieszka w Katowicach, w 2010 r. wydał swoją debiutancką powieść pt. "Wszystko się zmienia", która stała się swoistą inspiracją do jego dalszych działań twórczych. W 2016 r. została wydana jego druga książka pt. "Czarna biel. Wspomnienia", oparta na prawdziwych wydarzeniach.

Podczas rutynowego patrolu w irackiej wiosce, ginie mężczyzna. Znalezionym przy nim notesem z dziwnymi zapiskami, opiekują się major amerykańskiej armii Victor Moss oraz sierżant Novak. Gdy więc niespodziewanie Novak znika, Victor próbuje odnaleźć przyjaciela, podążając tropem notesu od Iraku poprzez inne kraje. Tymczasem, jego zawartością zaczyna interesować się coraz więcej osób.

"Artefakt umysłu" jest pierwszym tom tryptyku, który swoją fabułę i akcję skupia wokół tajemnic starożytności, jakie mnie osobiście zawsze przyprawiają o szybsze bicie serca. W książce pełnej tajemnic i niedomówień, autor umiejętnie dozuje elementy wątku przewodniego, jakim jest tajemnicza zawartość notesu. Summa summarum, czytelnik po lekturze pierwszego tomu posiada więcej pytań niż odpowiedzi, co niewątpliwie zaostrza apetyt na kolejną część w temacie starożytnych cywilizacji i czegoś, co dzisiaj nazywa się "zakazaną archeologią".

Marian Andrzej Nocoń skonstruował bardzo dynamiczną fabułę swojej powieści, przy której początkowo można poczuć małe zagubienie. Tempo akcji jest bowiem nad wyraz szybkie – główny bohater przemieszcza się z miejsca na miejsce, będąc stale ścigany i osaczany przez ludzi różnej maści. Ktoś chce go zabić, ktoś schwytać, a ktoś zniechęcić do sprawy, na której skupia swoje wszystkie siły. Są zwroty akcji i spore emocje, więc jak przystało na dobrą powieść sensacyjną i thriller, jest całkiem ciekawie.

Dwa kolejne tomy tego tryptyku pt. "Niezabliźniona nić" i "Zatokowa dewiacja" mają zostać wydane jeszcze w tym roku, więc nie będę musiała zbyt długo czekać na kontynuację prywatnego śledztwa Victora Mossa. Jestem bardzo ciekawa, czym okaże się nić setonu i jaką tajemnicę starożytności skrywają wielcy tego świata.

http://www.subiektywnieoksiazkach.pl
0 0
Dodał:
Dodano: 04 I 2018 (ponad 6 lat temu)
Komentarzy: 0
Odsłon: 187
[dodaj komentarz]

Komentarze do recenzji

Do tej recenzji nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Autor recenzji

Imię: Wiola
Wiek: 38 lat
Z nami od: 04 V 2012

Recenzowana książka

Artefakt umysłu



Victor Moss jest majorem amerykańskiej armii, Novak zaś sierżantem i zaufanym człowiekiem majora. Łączą ich braterstwo broni i więzi przyjaźni. W czasie rutynowego patrolu na terenie Iraku dochodzi do incydentu, w wyniku którego w ręce sierżanta Novaka wpada stary notes. To zdarzenie zmienia ich życie. Victor podąża śladami notesu od Iraku, przez inne kraje, aż po Polskę. Poznanie prawdy staje się...

Ocena czytelników: - (głosów: 0)