Książka jest świetna

Recenzja książki W służbie Bonapartego

"Rok 1812. Droga Jekaterino, rozdartym sercem donoszę Ci, że mimo najszczerszych chęci nie mogłem pojawić się w progach Twojego domu. Jak zapewne już wiesz, Cesarz Francuzów ze swoją armią najechał ziemie mojej ukochanej ojczyzny. – tak brzmią pierwsze słowa powieści pisane przez niejakiego Anastazego Jurkowskiego. Kim jest? Jakie ziemie najechał Cesarz Francuzów, czyli Napoleon Bonaparte? Chodzi oczywiście o Rosję. A kim jest wspomniany Jurkowski? Kimś, kto odmieni losy bohaterów i przysporzy im nie lada kłopotów. "


Trzecia część sagi o rodzinie kowali z Lidzbarka Warmińskiego, „W służbie Bonapartego” to powieść przygodowa z tłem historycznym dotyczącym wypraw Napoleona. Tym razem towarzyszymy Maurycemu Gierszowi – synowi Alberta Giersza, który po śmierci żony wyrusza na pole walki za francuskim cesarzem. Po drodze kilka razy umknie śmierci, spotka go wiele niebezpieczeństw, niespodzianek oraz… miłość. Wątek historyczny zostaje tu przepleciony niezwykłymi wydarzeniami, niespodziewanymi zwrotami akcji oraz uczuciem ciągłego napięcia o zdrowie, życie i bezpieczny powrót do domu głównego bohatera. Wartka akcja i lekkie pióro twórcy, Wojciecha Motylewskiego, sprawiają, że nie sposób przerwać lekturę. I pomimo że język jest lekko zarchaizowany, co pozwala lepiej oddać klimat czasów, nie przeszkadza to w odbiorze, nawet jeśli grono czytelników stanowi młodzież. „W służbie Bonapartego” to przygoda, akcja i miłość, a to wszystko zabarwione klimatem XIX-wiecznej Europy.

„W służbie Bonapartego” Wojciecha Motylewskiego to powieść historyczno-przygodowa, której akcja rozgrywa się w XIX-wiecznej Warmii. Młody bohater, Maurycy Giersz, postanawia towarzyszyć Napoleonowi podczas inwazji na Rosję. Zaciąga się do wojska po śmierci Agnieszki, ukochanej żony, która zmarła podczas wydawania na świat ich drugiego potomka. Kowal z Lidzbarka ma nadzieję, że podczas tej podróży uda mu się pożegnać z przeszłością i pogodzić z tragicznymi wydarzeniami. I choć na początku wszystko idzie zgodnie z planem, a wojska dumnie prą do przodu, z czasem sprawy zaczynają się komplikować, co prowadzi do późniejszych nieszczęść.

Główny bohater to odważny młody mężczyzna, który nie boi się przygód i stawia czoło wszelkim przeciwnościom losu. Nie można jednak odmówić mu szczęścia, ponieważ wielokrotnie wpada w kłopoty, z których udaje mu się wyjść oraz spotyka na swej drodze… miłość.

„W służbie Bonapartego” to powieść przygodowa z tłem historycznym, które jednak nie dominuje fabuły dzieła. To sprawia, że lektura zdobywa szerokie grono odbiorców: zarówno tych, którzy lubią powieści przygodowe, jak i czytelników pasjonujących się historią. Akcja stale się rozwija i nie pozwala na chwilę znudzenia, dzięki niespodziewanemu rozwojowi wydarzeń. Lekko archaiczny, lecz wciąż zrozumiały, nieprzysparzający trudności język przemówi do odbiorców każdej kategorii wiekowej, a wartka akcja nie pozwoli zasnąć bez przeczytania książki „od deski do deski”.
Dodał:
Dodano: 16 X 2017 (ponad 7 lat temu)
Komentarzy: 0
Odsłon: 192
[dodaj komentarz]

Komentarze do recenzji

Do tej recenzji nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Autor recenzji

Imię: ZaczytanAnka
Wiek: 46 lat
Z nami od: 25 IV 2012

Recenzowana książka

W służbie Bonapartego



Trzecia część warmińskiej sagi przybliżającej czasy epoki napoleońskiej. Fabuła przeniesie nas na bezkresy rosyjskiej ziemi tuż pod mury smoleńskiej twierdzy, gdzie w 1812 roku Napoleon podejmuje zgubną dla siebie decyzję o marszu na Moskwę. Maurycy Giersz, syn kowala z Lidzbarka Warmińskiego u boku marszałka Neya stara się odzyskać wewnętrzny spokój. Niestety niespokojny czas nie będzie mu sprzy...

Ocena czytelników: 5 (głosów: 1)
Autor recenzji ocenił książkę na: 5.0