Pysznie, bo tradycyjnie

Recenzja książki Kuchnia dwudziestolecia. Co i jak jadano
Dziś na obiad serwujemy rybę i pyszną domową zupę. Do tego wybierzemy się do najlepszej w mieście kawiarni na dansing. A może lepiej na proszony obiad? Jedno wiem na pewno - będzie słodko!

Agnieszka Jeż w swojej książce "Kuchnia dwudziestolecia. Co i jak jadano" zabiera nas w smaczną podróż do przeszłości. Pozycja składa się z dwóch części. Pierwsza stanowi niejako swoisty wstęp - to w nim autorka opisuje nam obyczaje kulinarne dwudziestolecia. Poznajemy nie tylko ulubione składniki Polaków, ale także uczymy się etykiety, oraz poznajemy miejsca, w których najchętniej bywano.

Druga część składa się ze 100, zdaniem Agnieszki Jeż, najlepszych przepisów z tamtego okresu. Podzielone są na kilka kategorii, które mają ułatwić odnajdywanie odpowiednich dań. Jakie przepisy znajdziemy w "Kuchni dwudziestolecia"? Tradycyjne polskie zupy, dania z ryby oraz przepyszne desery. Nie zabrakło także dań z mięsa i przystawek. Znajdziecie tu także przepisy na mazagran i kruszon jabłkowy. Nic tylko gotować!

Bardzo spodobało mi się wprowadzenie. Autorka poświęciła mnóstwo czasu na doszukanie się przeróżnych informacji na temat kulinarnych zwyczajów dwudziestolecia. Bardzo często oddaje głos postaciom z tamtego okresu - pojawia się mnóstwo cytatów, reklam, zdjęć. Ponadto Agnieszka Jeż tak sprawnie operuje językiem, że można się zaczytać i przenieść te blisko sto lat wstecz.

Myślę, że jest to ciekawa propozycja nie tylko dla miłośników gotowania. To też cenna lekcja historii, możliwość poznania dawnych obyczajów. Agnieszka Jeż wykonała kawał dobrej roboty i z pewnością warto to docenić. Polecam!

Więcej na:
https://zaczytana28.wordpress.com
http://begoodart.com
0 0
Dodał:
Dodano: 07 IX 2016 (ponad 8 lat temu)
Komentarzy: 0
Odsłon: 159
[dodaj komentarz]

Komentarze do recenzji

Do tej recenzji nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Autor recenzji

Imię: Anna
Wiek: 29 lat
Z nami od: 04 IV 2010

Recenzowana książka

Kuchnia dwudziestolecia. Co i jak jadano



Kuchnia polska dwudziestolecia międzywojennego była wielosmakowa i różnobarwna jak pejzaż społeczny niejednorodnej etnicznie Drugiej Rzeczypospolitej. Wyrosła z tradycji szlacheckiej, przechodziła gwałtowne przeobrażenia wymuszone nowymi warunkami ekonomicznymi, w tym pracą zarobkową kobiet, oraz rozwojem cywilizacyjnym. Zwłaszcza w miastach polubiono nowoczesne, proste i szybkie potrawy. Kuchnia...

Ocena czytelników: 5 (głosów: 1)
Autor recenzji ocenił książkę na: 5.0