[dodaj opis bohatera]

Charakterystyka postaci Tadeusz

Tadeusz Soplica jest to tytułowy bohater epopei narodowej Adama Mickewicza .Ponieważ urodził się podczas powstania kościuszkowskiego, na pamiątkę tego otrzymał imię Tadeusz.
Mężczyzna został wcześnie osierocony przez matkę, a od wczesnych lat dziecięcych wychowuje go stryj - Sędzia Teorytycznie jest jego opiekunem jednak to jego ojciec pod postacią Księdza Robaka kieruje jego losem..Jest synem Jacka Soplicy, a W chwili gdy go poznajemy ma 20 lat. Mężczyzna nie jest miłośnikiem nauki. Chętniej poluje i włada bronią, niż czyta książki. Został wychowany w duchu miłości ojczyzny, gotowy jest za nią walczyć. Ceni też przyrodę, Dobrze jeździ konno. Bochater jest niedoświadczony życiowo. Chce przeżyć miłość i od razu zakochuje się w dziewczynie, którą widział tylko przez chwilę. Jest mało spostrzegawczy. Pomylił swoją ciotkę Telimenę, kobietę dojrzałą z nastoletnią Zosią.Charakteryzuje go również honor i odwaga. W imieniu Sędziego i Podkomorzego wyzywa na pojedynek Hrabiego.Przez uczestnictwo w walce z Moskalami musi wyjechać z Litwy, zaręcza się z Zosią i opuszcza Soplicowo.Powraca wiosną z wojskami Dąbrowskiego i bierze ślub z Zosią. Razem podejmują decyzję o wyzwoleniu pracujących dla nich chłopów.
Dodał: madziach05 Dodano: 03 X 2011 (ponad 13 lat temu)
0 0

Informacje

Po lewej stronie znajdują się opisy postaci "Tadeusz", bohatera książki "Pan Tadeusz".

Charakterystyki do bohatera są wyświetlane od tych, które mają najwięcej plusów.

Możesz przydzielić plusa poszczególnym osobom, które dodały dany opis do tego bohatera.

Masz również możliwość przydzielenia plusa osobie, która dodała tę postać do książki.

Bohater został dodany przez

Imię: Artur
Wiek: 34 lat
Z nami od: 31 XII 2008

Bohater z książki

Pan Tadeusz
Pan Tadeusz
Adam Mickiewicz

Pełny tytuł: Pan Tadeusz. Ostatni zajazd na Litwie. Historia szlachecka z roku 1811 - 1812 we dwunastu księgach wierszem Historia szlachecka z okresu poprzedzającego wyprawę Napoleona na Moskwę. W utworze tym można wskazać elementy eposu, pokazuje on bowiem bohaterskie czyny wielkich postaci na tle przełomowych dla narodu wydarzeń. Stał się on epopeją narodową, gdyż wyrażał najważniejsze treści...

Ocena czytelników: 4.28 (głosów: 308)