[edytuj autora]

Rafał Aleksander Ziemkiewicz

Rafał A. Ziemkiewicz
Zdjęcie Rafał Aleksander Ziemkiewicz
Rafał Aleksander Ziemkiewicz (ur. 13 września 1964 w Piasecznie) – polski dziennikarz, publicysta, komentator polityczny i ekonomiczny, pisarz science-fiction i działacz fandomu.
Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Prywatnie mąż Aleksandry Ciejek.

Jako pisarz SF debiutował opowiadaniem Z palcem na spuście w tygodniku Odgłosy (lipiec 1982). W tym samym roku za Cortex cerebri zdobył nagrodę w konkursie na opowiadanie s-f organizowanym przez Naszą Księgarnię, Młodego Technika, Młodzieżową Agencję Wydawniczą i klub SFAN oraz wyróżnienie za Pilota.

Trzykrotnie nagradzany prestiżową nagrodą im. Janusza A. Zajdla: za powieści Pieprzony los Kataryniarza (1995) i Walc stulecia (1998) oraz za opowiadanie Śpiąca królewna (1996).

Dwukrotny laureat nagrody Śląskiego Klubu Fantastyki, Śląkfy, jako Twórca Roku (1990 i 1998). Był współzałożycielem Grupy Literackiej TRUST, aktywnym działaczem klubu SFAN, klubu PSMF SFERA oraz Klubu Twórców. Był redaktorem naczelnym magazynu Fenix. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Karierę publicysty zaczynał jako felietonista tygodnika "Najwyższy Czas". Pracował też jako dziennikarz i publicysta m.in. w radiu Wawa i PR IV. W roku 1995 został stypendystą National Forum Foundation. Pracował w krajowym biurze kongresowym amerykańskiej Partii Republikańskiej i wydziale prasowym jej stanowych struktur w Seattle.

Związany z "Gazetą Polską" od początku jej istnienia, gdzie najpierw kierował działem cywilizacja, a następne działem publicystyki. Z redakcji odszedł w 1997 roku. Od tej pory jest niezależnym publicystą.

Był gospodarzem programu publicystycznego Radia Tok FM. Został z radia zwolniony w 2004 roku, kiedy na antenie wspomniał o swoim procesie z Adamem Michnikiem.

Jego teksty ukazywały się w "Newsweeku Polska" (lata 2003-2007), tygodniku "Wprost" (2001-2003) i "Przewodniku Katolickim". Pojedyncze publikacje ukazywały się również w "Polityce". Współpracował z TV Biznes i Radiem Vox FM, w którym prowadził poranny przegląd prasy. Od września 2006 do lutego 2007 prowadził w TVP 1 cotygodniowy program kulturalny "Ring", wchodzący w skład pasma publicystycznego Jedynki "Nie ma przebacz".

Aktualnie jego felietony publikują "Rzeczpospolita", "Gazeta Polska" (która przedrukowuje jego felietony z PR 1) i "Niezależna Gazeta Polska" oraz portal Interia.pl (od 2005-2007, z kilkumiesięczną przerwą na przełomie 2007/2008). W TVP Info prowadzi cotygodniowy program "Antysalon Ziemkiewicza" (niedziela, godz. 10:00), ma również swoją audycję w TVP Historia. W radiowej Jedynce prowadził co tydzień audycję "Rozmowy w jedynce" (w piątki, po godz. 13:00).
Laureat Nagrody Kisiela w 2001 roku.
W kwietniu 2005 został członkiem honorowym Stowarzyszenia KoLiber.

W latach 1993 - 1994 był rzecznikiem prasowym i członkiem Unii Polityki Realnej. W roku 1995 jako stypendysta National Forum Foundation pracował w krajowym biurze kongresowym partii republikańskiej i wydziale prasowym stanowej partii republikańskiej w Seattle.Źródło: www.wikipedia.pl

[edytuj opis]

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

Do książek tego autora nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.

Najnowsze dyskusje do książek autora

Do książek autora nie dodano jeszcze ani jednego tematu dyskusji.

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: 4.1
Liczba głosów: 5

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: Karolina
04 III 2009 (ponad 11 lat temu)

Statystyki pisarza

29 książek w naszym katalogu
3 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają