Zarejestruj się zapamiętaj mnie
Liceum -> Język polski -> XX lecie - str 3
Brak
Granica jest to powieść psychologiczna Zofii Nałkowskiej. Narrator w tym utworze jest trzecio osobowy, ponieważ opisuje co widzi. Opisuje on różne punkty postrzegania bohaterów przez innych bohaterow i przedstawia te postawy w sposoób obiektywny, gdyż nie wyraża własnej opini na ten temat. Zenon uważał ze Justyna jest ulubienica matki a jej wyglad n(...)
Dodane przez: sylwia052
Dodano: 07 XI 2012, 16:06:49
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 118
Brak
Tradycja szlachecka jest bardzo silnie zakorzeniona w kulturze polskiej. Każdy zna pojęcie polskiej gościnności przyjmowanie przybyłego gościa z należytymi mu honorami, traktowanie go zgodnie ze staropolską maksymą Gość w dom, Bóg w dom . Powyższe teksty posiadają wspólną tematykę pojęcie gościnności w polskich dworkach szlacheckich, jednak jej uję(...)
Dodane przez: zabawik
Dodano: 18 XI 2012, 11:42:17
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 42
Brak
Józef Czechowicz umieścił wiersz „Sam” w tomiku „Ballada z tamtej strony”, opublikowanych w 1932 roku i przepełnionym wierszami utrzymanymi w charakterystycznym dla poety nastroju – nadchodzącej i nieodwracalnej zagłady. Interpretacja Liryk Czechowicza przepełniony jest wieloma uczuciami. Poeta maluje w nim stan swojej duszy, w której miłość i poczuci(...)
Dodane przez: murtgah
Dodano: 18 XI 2012, 14:21:50
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 23
Brak
Nawłoć jako 20-wieczne Soplicowo *taka sama architektura *spacery, polowania, bale, styl życia, dostatek, przepych, ład i porządek *Wanda uciekająca przed perliczką przypomina Zosię karmiącą gęsi *sytuacja kiedy Cezary dostrzega Karolinę w stroju nocnym jest podobna do sytuacji kiedy Tadeusz spotyka Zosię *emocjonalne przywitanie Cezarego przez Macieju(...)
Dodane przez: czeko94
Dodano: 18 XI 2012, 23:55:29
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 354
Brak
W Ferdydurke wychowanie młodego pokolenia polega tak naprawdę na nieusamodzielnieniu młodzieży.Ma ona byc podległa formie i nie byc kreatywna.W szkole uczniom wpaja się schematy. Celem nauczycieli jest zrobic uczniom tzw " gębę" oraz "upupic" Szkoła do której doktor Pimko zabieraz Józia otępia uczniów. JEst ona symbolem niedojrzałosc(...)
Dodane przez: aaaaaaaa
Dodano: 19 XI 2012, 16:56:43
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 40
Brak
Tradycja szlachecka jest bardzo silnie zakorzeniona w kulturze polskiej. Każdy zna pojęcie polskiej gościnności – przyjmowanie przybyłego gościa z należytymi mu honorami, traktowanie go zgodnie ze staropolską maksymą „Gość w dom, Bóg w dom”. Powyższe teksty posiadają wspólną tematykę – pojęcie gościnności w polskich dworkach szlacheckich, jednak jej uję(...)
Dodane przez: nineczka0
Dodano: 10 XII 2012, 20:27:01
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 54
Brak
Tematem pracy jest analiza porównawcza dwóch tekstów.Pierwszym z nich jest fragment powieści "Ludzi bezdomnych" Stefana Żeromskiego powstały pod koniec XIX wieku.Drugim tekstem jest wiersz pod tytułem "W chałupie" Jana Kasprowicza. Obraz biedoty we fragmencie utworu "Ludzi bezdomnych" Stefana Żeromskiego pokazuje nędze,(...)
Dodane przez: czapiewski99
Dodano: 13 XII 2012, 18:07:02
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 243
Brak
Analizując podane fragmenty powieści Zofii Nałkowskiej „Granica” przedstaw obraz Justyny i jej związku z Zenonem w oczach różnych bohaterów powieści. W kontekście całej powieści wyjaśnij, jakie konsekwencje wynikają z zestawienia odmiennych spojrzeń na bohaterów i relacje między nimi. Związek Justyny Bogutówny, kochanki Zenona Ziembiewicza, jedn(...)
Dodane przez: BARMAN2005
Dodano: 13 XII 2012, 18:17:22
Ostatnie zmiany: 13 XII 2012, 18:17:54
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 398
Brak
„Przedwiośnie” Żeromskiego jest pytaniem o to, jak mogą potoczyć się drogi nowopowstałego państwa polskiego. Wbrew nienajlepszej sytuacji w kraju, ludzie marzą o państwie dobrobytu, idealnym, gdzie wszsycy ludzie są równi i mają jednakowe prawa. Często marzenia te trzymają ich przy życiu i pozwalają odciąć się od problemów dnia codziennego. Seweryn i C(...)
Dodane przez: MrTryku
Dodano: 18 XII 2012, 19:02:50
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 75
Brak
W kilku opowiadaniach Schultza można odnaleźć także aluzje do mitu labiryntu. W tytułowym opowiadaniu zbioru " sklepy cynamonowe" bohater błądzi wśród labiryntu ulic, przecznic, nie mogąc dotrzeć upragnionego celu. Ulice jakby zmieniały swe położenie i konfigurację, która okazała się inna niż bohater oczekiwał, odmienna od znanej mu z przeszło(...)
Dodane przez: buffy00
Dodano: 28 XII 2012, 18:41:58
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 47
< 1 2 3 4 5  > >> >|

Wypracowań: 88

Wyszukiwarka wypracowań
Dodaj materiał
Masz jakieś własne wypracowania, prace domowe, ściągi z lat szkolnych? Dodaj je i pomóż innym, a otrzymasz konto VIP. Zdobywaj punkty w rankingu. Wzajemnie uczymy się od siebie.

Reklama