Zarejestruj się zapamiętaj mnie
Liceum -> Język polski -> Wiersze - str 6
Brak
Przesłania Pana Cogito” jest chyba najbardziej znanym i cytowanym wierszem Herberta. Jest to ostatni utwór ze zbioru „Pan Cogito” i stanowi jego przesłanie. Wymyślona przez autora postać Pana Cogito, który pojawia się w wielu wierszach, nie tylko z tego tomu, jest alter ego poety, formą ironicznego dystansu do samego siebie. Imię bohatera nawiązuje do m(...)
Dodane przez: Drafteno
Dodano: 02 IV 2013, 19:41:21
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 50
Brak
W kilku zaledwie wersach poeta opisuje swą euforyczną radość wynikającą z prostego faktu,że żyje. Podmiotowi lirycznemu chce się krzyczeć z radości,bo cały świat należy do niego,bo jest przepełniony poczuciem własnej siły i jedności z naturą,bo "krew jest czerwona". Znowu akceptowane są fizyczne aspekty życia:radość sprawia fakt,że można &quo(...)
Dodane przez: kurczak
Dodano: 03 IV 2013, 16:51:39
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 43
Brak
„Świat bez złudzeń” Ignacy Krasicki w swoich bajkach bardzo krótkimi, prostymi i zwięzłymi zdaniami stara się opisać ludzkie zachowania, oraz zwyczaje. Pokazuje tym samym okrutność świata, w którym przychodzi nam żyć . W bajce „Wstęp do bajek” poeta wykorzystuje stereotypowe twierdzenia o różnych ludziach i etykietkach im przyklejonych z(...)
Dodane przez: Prevell
Dodano: 11 IV 2013, 19:52:59
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 51
Brak
Ten ostatni raz mówiłeś, że kochasz, To jednak tylko młodzieńcza głupota. Teraz przechodząc obok odwracasz szybko wzrok, Myślisz: „ sory mała odezwę się za rok” . Na chuj mi była ta wielka miłość, Chociaż wiem jak jest żałuję, że się skończyło. Spokojnie sobie śpisz nie myśląc o jutrze, Wystarczy parę głębszych przypominasz sobie chłopcze. Szkoda tylko(...)
Dodane przez: kikutgt
Dodano: 18 IV 2013, 17:49:23
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 40
Brak
Utwór ten jest poetycką wizją sądu ostatecznego. Według biblijnego, apokaliptycznego opisu końcowi świata będzie towarzyszyć spadanie z nieba trzeciej części gwiazd, oddaje to wers “po deszczu gwiazd”. Ziemia jest spalona w wyniku pożarów, towarzyszących apokalipsie. Wszyscy ludzie zebrali się w jednym miejscu, u wrót doliny (jak wskazuje tytuł), anioło(...)
Dodane przez: sstaniszewska
Dodano: 18 IV 2013, 21:32:11
Ostatnie zmiany: 18 IV 2013, 21:34:02
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 72
Brak
Utwór Jana Kochanowskiego to dziękczynna pieśń, zaś „Hymn” Słowackiego ma charakter refleksyjno- elegijny. W ‘Pieśni XXV’ Kochanowskiego podmiot przemawia w imieniu zbiorowości – „Chowaj nas,póki raczysz, na tej niskiej ziemi”. Nastrój wiersza jest podniosły, dziękczynny. Bóg postrzegany jest jako dobry Stwórca, a jego wytwory ufają mu bezgranicznie. (...)
Dodane przez: pepsik12
Dodano: 22 IV 2013, 08:53:12
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 232
Brak
W utworze "Ballada z tamtej strony" Józef Czechowicz pokazuje swoje podejście do śmierci. Autor ukazuje ją jako okno, za którym znajduje się miejsce do którego trafi oraz zza którego nawiedzają go wizje senne jego końca, a tajemnicze głosy uświadamiają o kruchości życia ludzkiego. Świat po tamtej stronie jest mroczny, ciągle panuje noc. Za (...)
Dodane przez: Gorn444
Dodano: 25 IV 2013, 09:10:41
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 635
Brak
Sonet "Kowal" pochodzący z tomu "Sny o potędze" jest typowym przykładem poetyckiego nawiązania do nietzscheanizmu. Wiersz ten miał byś symbolem walki z typowymi dla dekadentyzmu przejawami zniechęcania, pesymizmu, z poczuciem bezradności. Podmiot liryczny jawi się jako kształtujący w poczuciu wolności i siły swoje wnętrze- nadczłowie(...)
Dodane przez: kili3
Dodano: 10 V 2013, 16:05:41
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 79
Brak
„Rozmowa mistrza Polikarpa ze śmiercią” to polski wiersz średniowieczny o charakterze moralistyczno-dydaktycznym. Utwór prezentuje typowo średniowieczny wizerunek śmierci w postaci rozkładającego się ciała kobiety. Atrybutem jej władzy jest kosa. W utworze występują elementy religijne i świeckie. Przykłady elementów religijnych to: obraz śmierci, w(...)
Dodane przez: kasia9427
Dodano: 16 V 2013, 10:52:39
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 35
Brak
Wiersz Zbigniewa Herberta „ Przesłanie pana Cogito” jest typowym kodeksem etyki i przedstawieniem postawy walczącej o godność ludzkiego życia. Jest swego rodzaju poradnikiem jak postępować właściwie. Herbert w swoim wierszu mówi „idź” po swoje nieszczęście, po klęskę, która będzie twoją ostatnią nagrodą. „idź” dumny, pełen honoru i godności wśród tych,(...)
Dodane przez: lukas095
Dodano: 24 V 2013, 15:42:12
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 48
|< << < 4 5 6 7 8  > >|

Wypracowań: 83

Wyszukiwarka wypracowań
Dodaj materiał
Masz jakieś własne wypracowania, prace domowe, ściągi z lat szkolnych? Dodaj je i pomóż innym, a otrzymasz konto VIP. Zdobywaj punkty w rankingu. Wzajemnie uczymy się od siebie.

Reklama