Zarejestruj się zapamiętaj mnie
Liceum -> Język polski -> Wiersze - str 5
Brak
Trzy Pierścienie dla królów elfów pod otwartym niebem, Siedem dla władców krasnali w ich kamiennych pałacach, Dziewięć dla śmiertelników, ludzi śmierci podległych, Jeden dla Władcy Ciemności na czarnym tronie W Krainie Mordor, gdzie zaległy cienie, Jeden, by wszystkimi rządzić, Jeden, by wszystkie odnaleźć, Jeden, by wszystkie zgromadzić i w ciemności z(...)
Dodane przez: malina1924
Dodano: 05 III 2013, 22:16:24
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 37
Brak
Wiersz „Hakeldama” został zamieszczony przez Zbigniewa Herberta w jego tomiku poetyckim „Pan Cogito” w 1974r. Tytuł z aramejskiego znaczy „Pole Krwi”. Jest to jedno z miejsc w Jerozolimie znanych ze starożytności i istniejących do dzisiaj. Zostało zakupione za pieniądze otrzymane przez Judasza Iskariotę za zdradzenie miejsca, w którym później pojmano J(...)
Dodane przez: DarkPionier
Dodano: 02 III 2013, 23:34:54
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 168
Brak
Wykreowanie przez autora przestrzeni w utworze literackim ma bardzo duże znaczenie. To, w jaki sposób czytelnik odbiera dany tekst jest bezpośrednio związane zarówno z konwencją literacką jak i przedstawionymi bohaterami. Wybitne dzieło Bolesława Prusa pt. 'Lalka' jest niewyczerpanym źródłem wątków, a tym samym rozważań i wniosków. Przedstawion(...)
Dodane przez: pajestka
Dodano: 21 II 2013, 12:04:37
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 48
Brak
Podmiot liryczny wiersza w pierwszej strofie przedstawia się, mówiąc: „Mam dwadzieścia cztery lata / ocalałem / prowadzony na rzeź”. Choć jest jeszcze bardzo młody życie sprawiło, że zamiast przeżywać pierwszą miłość, beztroskie lata młodzieńcze, przyszło mu szybko dorosnąć. Podmiot liryczny, używając słowa „rzeź”, sprowadza siebie i nielicznych, podob(...)
Dodane przez: gabryskaxd
Dodano: 20 II 2013, 15:34:27
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 21
Brak
Władysław Broniewski w wierszu „Ballady i romanse” podjął się trudnego zadania a mianowicie ukazania problemu holokaustu poprzez balladę będącą gatunkiem wywodzącym się z okresu romantyzmu. Wykreował nowy jej wizerunek, w którym udowodnił ze może stac się ona obrazem cierpienia istot, które umierają niezawinioną śmiercią. W utworze przedstawił obraz zgł(...)
Dodane przez: Slusarz
Dodano: 19 II 2013, 17:25:41
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 38
5.00
Jan Kochanowski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych poetów polskiego renesansu. Jego największe dzieła powstawały głównie w wyniku refleksyjnych przemyśleń lub nieszczęść, które spadły na jego rodzinę. Najbardziej charakterystyczne z dzieł Kochanowskiego to pieśni i treny. Te pierwsze tworzył w okresie dworskim i cechowała je przede wszystkim w(...)
Dodane przez: eska22
Dodano: 05 II 2013, 19:17:11
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 1
Komentarzy: 0
Odsłon: 1535
Brak
Prędzej o wygranej w Lotka nie powiem nikomu Prędzej trzeźwy z imprezy wrócę do domu Prędzej ukisze ogórki bez użycia soli Prędzej powiem mamie,że mnie w krzyżu boli prędzej ogrzeje się w lodowatej wodzie Prędzej zagram rebeliantem na nowym Cod Modzie Prędzej będę składał Tu****i ukłony Prędzej na kolację zjem bigos spalony Niż będę pantoflarzem na pos(...)
Dodane przez: Maurinus
Dodano: 28 I 2013, 20:44:57
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 28
2.50
Podmiot liryczny jest stylizowany na prostego człowieka, odnajdującego przyjemność w piciu. "Podchmielony najradośniej się śmiać. Cieszy się wolnością "z wiatrami po ulicy się włóczyć", jest nieskrępowany, swobodny, podąża przed siebie bez celu i dobrze mu z tym "Od rynsztoka d ściany zygzakami się toczyć/ Swobodny jak bezpański pies(...)
Dodane przez: kokos006
Dodano: 24 I 2013, 01:36:49
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 1
Komentarzy: 0
Odsłon: 802
Brak
Wstęp Charakterystyka opisu zewnętrznego Justyny jednak będącej symbolem polskości (rozumianej jako dawna ojcowizna). Rozwinięcie 1.Szacunek dla wartości takich jak: duma, pewność swoich poglądów, wiara w swoje ideały. Autor tekstu jest rozżalony, że takie wartości jakie reprezentowała Justyna zanikły w czasach współczesnych. 2.Rozbieranie Justyny to ta(...)
Dodane przez: lejla92
Dodano: 23 I 2013, 19:05:07
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 76
Brak
W wierszu „Campo di Fiori” Miłosz zespala ze sobą dwa obrazy. Pierwszy z nich to obraz placu rzymskiego Campo di Fiori – miejsca, na którym spalono na stosie znanego renesansowego myśliciela Giordana Bruna. Został on skazany na śmieć za swoje poglądy. Drugi obraz to widok karuzeli przy płonącym warszawskim getcie. Jak mówi podmiot liryczny w trzeciej zw(...)
Dodane przez: Traxxas
Dodano: 23 I 2013, 13:35:06
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 152
|< < 3 4 5 6 7  > >|

Wypracowań: 83

Wyszukiwarka wypracowań
Dodaj materiał
Masz jakieś własne wypracowania, prace domowe, ściągi z lat szkolnych? Dodaj je i pomóż innym, a otrzymasz konto VIP. Zdobywaj punkty w rankingu. Wzajemnie uczymy się od siebie.

Reklama