Zarejestruj się zapamiętaj mnie
Liceum -> Język polski -> Motywy - str 3
Brak
Miłości jest jednym z najtrudniejszych pojęć, które możemy zdefiniować.Jest zarówno piękna i głęboka, dająca pełnię szczęścia jak i potrafiąca zabić. Rodzi się z niczego i umiera ze wszystkiego. Nie umiemy powiedzieć czym jest, ponieważ ma tak wiele twarzy. To wartość, którą często przeciwstawia się złu. Można wyróżnić wiele rodzajów miłości. Miłość spe(...)
Dodane przez: baskaroz
Dodano: 19 IV 2013, 07:31:39
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 74
Brak
Zwierzęta od początków istnienia świata towarzyszą ludziom i są nieodzowną częścią natury, która ich otacza. Pewnie dlatego, by dokładnie omówić motyw zwierząt w literaturze trzeba by było poświęcić na niego pracę magisterską. Zwierzęta w literaturze występują zazwyczaj w dwóch rolach. Pierwszą z nich jest symboliczne ukazywanie ludzkich cech, drugą zaś(...)
Dodane przez: Fifcok
Dodano: 15 IV 2013, 17:07:29
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 109
Brak
Jan Kochanowski, obserwator życia, obdarzony poczuciem humoru potrafił wychwytywać we fraszkach słabostki ludzkie i podkreślał je celną poetycka puentą. Fraszki pisał całe życie, utwory te stanowią zwierciadło charakterologiczne i obyczajowe. Niektórzy bohaterowie fraszek obrażali się na poetę, inni prosili, aby mogli się w nich znaleźć. Sante Gracciott(...)
Dodane przez: Kasska82
Dodano: 12 IV 2013, 22:13:04
Ostatnie zmiany: 12 IV 2013, 22:14:28
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 190
Brak
Zdrada nie popłaca, nie przynosi ulgi lecz tylko zniszczone życie i sumienie. Brak moralności, zaprzepaszczenie wszelkich wartości to przyczyny działań przeciw drugiemu człowiekowi. Lecz skąd się to bierze? Skąd czerpiemy tyle nienawiści? Dlaczego zawsze pożądamy rzeczy, które mogą stać się nasze jedynie poprzez złamanie zasad i norm? Życie karze nam wy(...)
Dodane przez: kami01995
Dodano: 11 IV 2013, 17:02:35
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 39
Brak
Motyw winy i kary jest bardzo popularny w literaturze wszystkich epok. Temat ten porusza wielu pisarzy, poetów i dramatopisarzy tworzących w różnych językach i gatunkach, co podkreśla jego uniwersalność. Najstarszych przykładów możemy w dużej ilości doszukać się w Biblii, która jako źródło myśli nie tylko religijnej, ale także filozoficznej, prezentuje (...)
Dodane przez: olaikubus6
Dodano: 06 IV 2013, 22:01:43
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 117
Brak
Dzieciństwo to pierwszy okres życia człowieka, kojarzony najczęściej z beztroską, brakiem odpowiedzialności, zabawą i nauką podstawowych czynności. Dziecko symbolizuje początek, Nowy Rok, poranek, czystość, nieskażony stosunek do świata, spontaniczność i przyszłość. Motyw dziecka, jako samodzielnego bohatera literackiego pojawił się dopiero w literatur(...)
Dodane przez: sylwia13152
Dodano: 28 III 2013, 13:20:02
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 144
Brak
Pod koniec średniowiecza popularność motywu śmierci znacznie wzrosła, gdyż człowiek w tamtych czasach był bardzo dobrze zapoznany z faktem umierania. Panujące choroby i zarazy w tamtym okresie sprawiały, że każdego dnia, na widok publiczny wystawiana była śmierć tysiąca ludzi. Na oczach wszystkich umierali władcy, zamożni kupcy, ale także ubodzy żebracy(...)
Dodane przez: Paaliina
Dodano: 28 III 2013, 12:44:30
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 84
Brak
Kultura żydowska i ludzie pochodzenia żydowskiego mieli przez stulecia ogromny wpływ na kształtowanie się polskiej tradycji tak naprawdę niewiele o nich wiemy. Nigdy nie doszło do całkowitego spolonizowania tej nacji. Żydzi mieszkający w Polsce i często identyfikujący się z polska kulturą zachowali swoją religię, język i kulturę. Odegrali także wielką r(...)
Dodane przez: monika4635
Dodano: 25 III 2013, 20:21:37
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 34
Brak
Średniowiecze to epoka literacka, w której nie ma buntu. Możliwe, że jest to związane ze światopoglądem ludzi tej epoki, którzy uważali, że wszystko co się dzieje na ziemi, wynika z woli opatrzności, a przeciwko Bogu nie można się buntować. Tak też myśleli ludzie renesansu. Jan Kochanowski w pieśni Czego chcesz od Nas, Panie... opisał doskonały świat, (...)
Dodane przez: karolinczis85
Dodano: 24 III 2013, 22:37:51
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 58
Brak
W psychice ludzkiej zakodowane jest dążenie do prawdy, dobra i piękna. Często ten ideał jest nieosiągalny, możemy jedynie „dotykać” poszczególnych wartości ogólnoludzkich, takich jak : miłość, przyjaźń, miłosierdzie, honor, umiłowanie wolności. Czym zatem jest szczęście ? Czyż nie osiąganiem dostępnych nam sukcesów, którym przyświecają ideały ? Ze szcz(...)
Dodane przez: hossx
Dodano: 23 III 2013, 13:38:00
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 79
< 1 2 3 4 5  >

Wypracowań: 49

Wyszukiwarka wypracowań
Dodaj materiał
Masz jakieś własne wypracowania, prace domowe, ściągi z lat szkolnych? Dodaj je i pomóż innym, a otrzymasz konto VIP. Zdobywaj punkty w rankingu. Wzajemnie uczymy się od siebie.

Reklama