Zarejestruj się zapamiętaj mnie
Liceum -> Język polski -> Młoda Polska - str 6
Brak
W wierszu opisane jest poniżenie morskiego ptaka przez załoge. Gdy nie jest w ruchu, stoi, niczym nie przypomina daleko lotnego albatrosa. Albatros staje się odpowiednikiem artysty. Skrzydła ptaka będą symbolem twórczości talentu artysty. Artysta w relacjach przyziemnych jest nieporadny, tak jak tytułowy albatros. To co czynie tego ptaka wyjątkowym w lo(...)
Dodane przez: ospkwiatkow
Dodano: 03 VI 2013, 20:35:38
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 87
Brak
W kontekście załączonego fragmentu „Ludzi bezdomnych” Stefana Żeromskiego i całej powieści rozważ, na czym polega istota „bezdomności” w przypadku Judyma i innych bohaterów powieści. Stefan Żeromski, autor ?Ludzi bezdomnych?, ukazuje bezdomnośc zarówno Judyma jak i innych bohaterów powieści. Przedstawia nam różne warianty bezdomności zarówno w sensie d(...)
Dodane przez: pablo101012
Dodano: 03 VI 2013, 18:57:28
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 55
Brak
„Ludzie bezdomni” - Już sam tytuł powieści Stefana Żeromskiego jest wieloznaczny i wielofunkcyjny. Sygnalizuje tematykę utworu i w dosłownym znaczeniu ukazuje ludzi bezdomnych jako osoby nie mające dachy nad głową. Problem bezdomności jest jednak znacznie szerszym pojęciem. Dom, to nie tylko mieszkanie, to także symbol rodziny, spokoju, stabilizacji, (...)
Dodane przez: baxu16
Dodano: 27 V 2013, 20:46:25
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 103
Brak
„Wesele” jako dramat narodowy. „Wesele” jest dramatem narodowym. Powstało w roku 1900. Stanisław Wyspiański mówi tu o sprawach ważnych dla Polski w tym okresie i przeprowadza bardzo surową krytykę polskiego społeczeństwa. Na weselu Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną zebrali się w chacie bronowickiej przedstawiciele dwóch stanów: inteligencji i chł(...)
Dodane przez: czaja12
Dodano: 27 V 2013, 19:08:39
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 85
Brak
„Bezdomność”, co to jest? Otóż pojęcie to można definiować dwojako, w sensie dosłownym oraz metaforycznym. Jeśli chodzi o znaczenie literalne pierwsze, co przychodzi nam na myśl to człowiek, który nie posiada domu, który błąka się po ulicach i żebra. Ale owe słowo posiada też bardzo głęboką istotę symboliczną. Chodzi tu na przykład o wykorzenienie, tudz(...)
Dodane przez: bananasmiles
Dodano: 26 V 2013, 14:49:49
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 73
Brak
Maciej Boryna to pierwszy w Lipcach gospodarz, posiada trzydzieści dwie morgi gruntu, które są w rodzinie od pokoleń. Jest bardzo przywiązany do ziemi, której nie chce dzielić ani przepisać dzieciom. Mieszka w najładniejszej chałupie, a z jego zdaniem liczy się cała wieś. Boryna, kiedy zaczyna się akcja, ma pięćdziesiąt osiem lat i jest dwukrotnym wdowc(...)
Dodane przez: mmoonnii
Dodano: 22 V 2013, 16:05:14
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 36
Brak
Wyspiański w utworze pt. "Wesele" skonfrontował dwa obrazy polskich chłopów - ten stworzony przez nich samych i ten, na który składają się wyobrażenia inteligencji na temat mieszkańców wsi. Pan Młody zachwyca się wsią - jej spokojem i ciszą. Jest zauroczony barwnością i urodą wiejskiego ludu. Widzi w chłopach zdrowie i pokłady energii. Mi(...)
Dodane przez: domilesia
Dodano: 18 V 2013, 22:45:59
Ostatnie zmiany: 18 V 2013, 22:47:00
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 1322
Brak
SENTYMENTALIZM • Nurt w sztuce i literaturze oświecenia • Twórcą był Jan Jakub Rousseau (franc.) "Mowa Społeczna" • Zakładał, że człowiek jest z natury dobry, ale psują go nauka i cywilizacja. Nie potępia ich, ale uważa, że trzeba z nich korzystać z umiarem, tyle ile potrzeba. ZAŁOŻENIA:  Literatura ma się opierać nie na rozumie, ale na uc(...)
Dodane przez: Ninon
Dodano: 11 V 2013, 13:25:20
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 40
Brak
„Chłopi” Władysława Reymonta to utwór realizujący zasady powieści modernistycznej, w której połączone są elementy kreacji symbolicznej, modernistycznej i naturalistycznej z realizmem powieści o życiu wsi. Przedstawiony fragment dotyczy sporu Boryny z dziećmi: Antkiem, jego żoną Hanką i najstarszą córką – o zapis ziemi, jakiego dokonał Maciej przed swoim(...)
Dodane przez: krzysztof19
Dodano: 10 V 2013, 20:30:38
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 56
2.83
W epoce Młodej Polski poeci często szukali natchnienia w przyrodzie, krajobrazach i pejzażach. Zostały one Roniweż ukazane w wierszu , Jana Kasprowicz , "Krzak dzikiej róży w Ciemnych Smreczynach " oraz w utworze lirycznym Franciszka Mirandoli , "Tysiąc sześćset dwudziesty trzeci sonet o Giewoncie". Oba utwory przedstawiają górski(...)
Dodane przez: siwsza
Dodano: 25 IV 2013, 18:58:57
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 3
Komentarzy: 0
Odsłon: 1788
|< << < 4 5 6 7 8  > >> >|

Wypracowań: 128

Wyszukiwarka wypracowań
Dodaj materiał
Masz jakieś własne wypracowania, prace domowe, ściągi z lat szkolnych? Dodaj je i pomóż innym, a otrzymasz konto VIP. Zdobywaj punkty w rankingu. Wzajemnie uczymy się od siebie.

Reklama