Zarejestruj się zapamiętaj mnie
Liceum -> Język polski -> Materiały do matury - str 5
Brak
Matecznik – w łowiectwie trudno dostępne miejsce w lesie będące ostoja zwierząt. W panu Tadeuszu zwierzęta czują się tam bezpieczne, mają spokój a na człowieka czyha tam niebezpieczeństwo. - Nieprzenikniony dla ludzi, nigdy nie pozwala do końca siebie odkryć, skrywa tajemnice, których ludzki rozum nie jest w stanie ogarnąć. Ukazane są tutaj elementy ba(...)
Dodane przez: heherehe
Dodano: 09 IX 2013, 18:23:42
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 26
Brak
Opis sklepu – miejsca handlu i interesu, towarów i zakamarków, w swoich utworach zawarli polscy prozaicy Bolesław Prus i Bruno Schulz. Urywek powieści „Lalka” pozytywistycznego twórcy, a dokładniej kilka stronic pamiętnika Ignacego Rzeckiego, zawiera, obok podobieństw, wiele różnic w stosunku do fragmentów opowiadania „Noc wielkiego sezonu” Brunona Schu(...)
Dodane przez: agnika18
Dodano: 03 IX 2013, 16:28:34
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 481
Brak
Tytuł powieści S. Żeromskiego przywodzi na myśl ludzi, którzy nie mają schronienia, dachu nad głową. W takim rozumieniu tego słowa bezdomnymi w utworze są biedacy obserwowani przez dr. Judyma w Paryżu, nędzarze zamieszkujący najbiedniejsze dzielnice Warszawy oraz trzydziestoletni starcy żyjący na Śląsku w budach Bezdomności Żeromski nadaje też znaczen(...)
Dodane przez: monisia199501
Dodano: 18 VI 2013, 17:32:37
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 78
Brak
Wizerunek poety w każdej epoce był inny i bardzo się różnił. Poeci przyjmowali na siebie różne obowiązki. Poeta w baroku nurtem myślowym zakładał,że mądrość można uzyskać dzięki potędze umysłu. Poeta w baroku zachwycał oraz szokował. Zastanawiał się nad kruchością życia "Marność nad marnośćiami" . Twórcy oświeceniowi poruszali problemy ówczesn(...)
Dodane przez: Ewelina92
Dodano: 13 VI 2013, 11:36:54
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 59
5.50
Zarówno fragment tekstu noweli Elizy Orzeszkowej zatytułowanego „Gloria Victis”, jak i wiersz „Mazowsze” Krzysztofa Baczyńskiego opisują czytelnikowi powstańczą przeszłość Polski, traktując równolegle o potrzebie pielęgnowania pamięci minionych wieków. Pomimo podstawowych cech wspólnych, obydwa utwory mają zgoła inną wymowę. „Gloria Victis”, przedstawic(...)
Dodane przez: theVeronique
Dodano: 04 VI 2013, 17:05:21
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 2
Komentarzy: 0
Odsłon: 2394
Brak
„Ludzie bezdomni” - Już sam tytuł powieści Stefana Żeromskiego jest wieloznaczny i wielofunkcyjny. Sygnalizuje tematykę utworu i w dosłownym znaczeniu ukazuje ludzi bezdomnych jako osoby nie mające dachy nad głową. Problem bezdomności jest jednak znacznie szerszym pojęciem. Niewątpliwie najważniejszym bohaterem całego utworu jest doktor Tomasz Judym. (...)
Dodane przez: cycuck
Dodano: 28 V 2013, 18:43:12
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 107
Brak
Na podstawie listu z 4 grudnia scharakteryzuj Wertera i przedstaw istotę romantycznej choroby wieku. Werter jako główny bohater utworu Goethego jest wzorcowym przykładem człowieka romantycznego – nieszczęśliwie zakochanego, wrażliwego, młodego. Człowiek ten cierpiał z powodu nieodwzajemnionej miłości do kobiety, damy która nie mogła odwzajemnić jego uc(...)
Dodane przez: Mokery
Dodano: 25 V 2013, 11:49:00
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 48
Brak
Taniec jest częstym motywem w utworach literackich wszystkich epok i w dziełach filmowych. Może być elementem obrzędu, popisem artystycznym lub tańcem towarzyskim. U ludzi pierwotnych wykonywano taniec wojenny na znak rozpoczęcia walki. Z mitów dowiadujemy się, że taniec był jedną z form składania hołdu bogom. Na szczególną uwagę zasługuje tu opis świąt(...)
Dodane przez: pitun2410
Dodano: 21 V 2013, 09:25:27
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 90
Brak
Okres romantyzmu to czas wielkich indywidualnych bohaterów, poświęcających się w imię idei. W polskiej literaturze ich przedstawicielami są: Kordian, tytułowy bohater dramatu Juliusza Słowackiego oraz Mąż z „Nie-boskiej komedii” Zygmunta Krasińskiego. Kordian jest piętnastoletnim młodzieńcem. Jest nadwrażliwy, nie potrafi zapanować nad swoimi uczuciami(...)
Dodane przez: Mikejla
Dodano: 19 V 2013, 12:51:48
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 137
Brak
Osoby dramatu: Chochoł jest postacią, która ma bardzo bogatą symbolikę, którą można odczytywać na wiele sposobów. Jest symbolem marazmu i uśpienia narodu, ale zarazem symbolizuje nadzieję na rychłe przebudzenie, pod nim śpi przecież róża, czyli oznaka piękna życia. Widmo malarza - Ludwika de Laveaux symbolizuje romantyczną miłość, która zostaje odrz(...)
Dodane przez: patrix001a
Dodano: 16 V 2013, 20:11:13
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 126
|< < 3 4 5 6 7  > >> >|

Wypracowań: 168

Wyszukiwarka wypracowań
Dodaj materiał
Masz jakieś własne wypracowania, prace domowe, ściągi z lat szkolnych? Dodaj je i pomóż innym, a otrzymasz konto VIP. Zdobywaj punkty w rankingu. Wzajemnie uczymy się od siebie.

Reklama