[dodaj odpowiedź]

Temat: "Wileńszczyzna w miniony czas"

Dodano: 26 I 2018, 09:11:58 (ponad 3 lat temu)
Historia… Nieodłącznie przeplatająca dzieje naszych rodzin z historią Polski. Właściwie powinienem napisać odwrotnie – to historia naszego narodu wpływała na dzieje milionów Polaków.
Nie ominęła moich rodziców, ich krewnych… i mnie.

Dużej części ludzi nie interesuje ani polityka ani historia. Uważają, że ich własny zakątek jest jak odizolowana wyspa − mieszkają tu i teraz, natomiast wielkie, polityczne burze dziejowe
przetaczają się gdzieś daleko, nie wpływają na ich codzienne życie. Niestety, nikt w Europie od kilku tysięcy lat nie znalazł i nie odnajdzie bezludnej wyspy, na której mógłby zamieszkać i odseparować się od wstrząsów wielkiego świata.

Jest znane powiedzenie „Nie przyszła góra do Mahometa,
Mahomet przyszedł do góry”. Parafrazując – nie interesujesz się polityką, to polityka sama zapuka do twoich drzwi.

Historia naszego państwa i narodów w nim żyjących jest tego dobitnym potwierdzeniem. Z wszystkimi konsekwencjami, jakie przyniosła ona przodkom; tak urodzonym wiele lat wcześniej, jak i w czasach nam bliższych.

Odsłonię niektóre z małych kart wspomnień. Położę je na otwartych kartach wielkiej historii. Poważne, śmieszniejsze,
zwyczajne i mniej zwyczajne; takie jakie bywało i bywa życie. Czasem poszukiwałem ich jak rozsypanych kawałków rozbitego lustra; później składałem, aby wreszcie mógł się wyłonić w miarę całościowy obraz. Surowy, ale prawdziwy, bez upiększeń i wygładzania kantów; pisanie hagiografii pozostawiam innym.

Wielu z czytelników może odnajdzie podobne zdarzenia, które krążyły w opowieściach ich rodziców, dziadków lub pradziadków.
Zapraszam więc do wspólnej podróży w przeszłość. Tak działo się ledwie wczoraj.

P.S. Książka składa się z trzech części, które mają wyraźne cezury, również czasowe. To też między innymi sprawiła wielka
historia.

https://www.facebook.com/wilenszczyznawminionyczas
Wszystkich odpowiedzi: 0

Odpowiedzi do tematu

Do tego tematu nie dodano jeszcze ani jednej odpowiedzi.

Dyskusja do książki

WileÅszczyzna w miniony czas
Wileńszczyzna w miniony czas
Zdzisław Brałkowski

Życie dwóch rodzin, żyjących na Wileńszczyźnie od pokoleń, zostaje zakłócone przez wielką politykę. Lata okupacji, a po wojnie zmiana granic Polski i repatriacje, oddziałują bezpośrednio na ich losy. Zdarzenia śmieszne przeplatają się z dramatycznymi, ludzie wpadają w wiry historii, zakochanym nie sprzyja czas, rodziny się rozdzielają, o narodowości decyduje wola urzędnika... Opowiadania obejmują...

Ocena czytelników: 5 (głosów: 1)

[obserwuj]Obserwują

Brak użytkowników obserwujących ten temat.