[dodaj odpowiedź]

Temat: "Temat dzisiejszych bestselerów dla młodzieży"

Dodano: 27 XII 2014, 13:30:13 (ponad 5 lat temu)
Co sądzicie o książkach które teraz są promowane w księgarniach? Kiedy ja byłam w gimnazjum był szał na ,,Harrego Pottera"- ok książka o przyjaźni, magii itp. Przeczytałam ,,Niezgodną" i zaczęłam się zastanawiać co ludzie w gimnazjum wyniosą z takiej książki? Tak samo z ,,Igrzyskami śmierci" non stop śmierć i przemoc... Nie chce sie nawet zastanawiać co dzieje sie w umysłach tak młodych ludzi czytających te książki... Co wy sądzicie na ten temat? Czy dzisiejsze bestselery to odpowiednie książki dla młodzieży?
Wszystkich odpowiedzi: 3

Odpowiedzi do tematu

Dodano: 27 XII 2014, 18:20:35 (ponad 5 lat temu)
+8
Chwileczkę, bo chyba nie do końca rozumiem. Harry Potter, przyjaźń, magia itp. żadnego zabijania, sami dobrzy ludzie, zero okrucieństwa. Voldemort, Śmierciożercy itp. to wszyscy jak rodzina. Wcale nie doprowadzili do śmierci wielu ludzi, często niewinnych. Ale np. Igrzyska to już "non stop śmierć i przemoc". Czy twoim zdaniem powiedzmy Rue, Haymitch, Finnick marzyli u udziale w walce na śmierć i życie w wieku 12-16 lat? Moim zdaniem raczej nie. A swoją drogą czego uczy przykładowo Zmierzch? Tego, że życie jest piękne, cudowne, a od każdego niebezpieczeństwa uratuje nas książę z bajki? Tego, że jak się ma tępych rodziców, to można im wcisnąć każdy kit? Raczej wątpliwe wzorce do naśladowania. Idąc tym tokiem rozumowania należałoby krytykować wszystkie książki dla ludzi powyżej piątego roku życia. Ideałem mógłby zostać Kubuś Puchatek (z tego co pamiętam nikogo nie zabił).

Co się dzieje w umysłach tak młodych ludzi czytających takie książki? Zapewne zmieniają się w maszyny do zabijania. Krwiożercze potwory i tak dalej. Brzmi znajomo. A tak bardziej przyziemnie - nie tak bardzo dawno zginęło jakieś dziecko bo skoczyło z okna na miotle, dochodząc do wniosku, że potrafi latać jak Harry Potter. Kto jest winny? Rodzice, którzy kupili dziecku książkę? Sam ktoś, kto ją przeczytał? Może autorka, która ośmieliła się coś takiego napisać? To co czytamy to jest tylko i wyłącznie nasz wybór. Jeśli ktoś uzna, że dzisiejsze bestselery są nieodpowiednie, to czyż nie znajdzie się w księgarniach egzemplarzy "W pustyni i w puszczy", "Tomka w krainie kangurów" czy "Dzieci kapitana Granta"?
Dodano: 02 I 2015, 11:38:19 (ponad 5 lat temu)
+1
Każdy ma swój własny gust, to nie tak, że każdy ma czytać to co jest pod ręką. W tych czasach mamy wystarczająco dużo możliwości, aby czytać wybrane książki, te które nas interesują. Poza tym np sama przeczytałam "igrzyska śmierci" w gimnazjum i nie sądzę abym miała mordercze popędy. od tamtej pory to jedna z moich ulubionych książek. Nie każdy dostrzega w tej trylogii tylko przemoc. jest tam poruszony wątek walki z przeciwnościami losu. @Clarisse ma racje. co takiego wnoszą książki typu "zmierzch"? porównując "Igrzyska śmierci" i " Zmierzch" : W jednym piszą, ze najważniejsze jest życie, bliscy i oddanie, a w "zmierzchu"? najważniejsze to mieć chłopaka.
Młodzież lubi czytać ciekawe książki, a że jest w nich przemoc? a gdzie teraz nie ma przemocy? to nie tak, że to tylko w książkach. Właściwie we wszystkich środkach przekazu można odnaleźć śmierć i przemoc. co dają na pierwszy temat w wiadomościach? katastrofy kolejowe, drogowe, rodzinne, przyrodnicze. o czym są filmy, seriale? takie mamy czasy, społeczność przyzwyczaiła się do tego widoku. Więc czemu książki mają się od tego różnić? a że często gimnazjaliście to czytają? najwidoczniej taki mają gust.
Dodano: 15 I 2015, 11:24:53 (ponad 5 lat temu)
+2
Myślę że celem autorki "Igrzysk Śmierci" było pokazanie jaka wojna i przemoc jest bezsensowna i okrutna. Nie chciała ona zachęcić młodych ludzi do zabijania. Wręcz przeciwnie pokazała że nawet jeśli bronisz się to przemoc nie jest rozwiązaniem. Takie są moje osobiste odczucia ale czytałam na ten temat nawet recenzje.
Przeważnie w każdej książce jest motyw walki ze złem. A w przygodowych już na pewno. A to że pojawia się śmierć i przemoc nie ma jakieś większego wpływu przecież żyjemy w XXI wieku dookoła nas jest tego mnóstwo. Myślę że takie książki tylko pomagają bo pokazują jakie to wszytko jest złe i że zawsze powinni wygrywać Ci dobrzy, którzy nie chcą wojny tylko wolności i spokoju.
(wypowiedź modyfikowana: 15 I 2015, 11:26:11)

Dyskusja do książki

Niezgodna
Niezgodna
Veronica Roth

Tytuł oryginalny: Divergent Premiera światowa: 03.05.2011 W dystopijnym Chicago w świecie Beatrice Prior społeczność jest podzielona na pięć odłamów, każda kształcąca konkretną cechę – Prawość (uczciwość), Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwagę), Serdeczność (życzliwość) i Erudycję (inteligencję). W wyznaczony dzień każdego roku wszyscy szesnastolatkowie muszą wybrać odłam Chicago,...

Ocena czytelników: 5.22 (głosów: 124)

[obserwuj]Obserwują

Użytkownicy podświetleni na zielono obserwują dyskusję i przeczytali najnowsze odpowiedzi do tego tematu.

93asia kobietaprzeczytał
Clarisse kobietaprzeczytał
nata15 kobietaprzeczytał
annie28 kobietaprzeczytał
Viena kobietaprzeczytał