Siła komizmu ...destrukcyjna?

Recenzja książki Siła komizmu ...destrukcyjna?
Twórczość autorstwa Pana Romana Dziewońskiego jest mi znana od wielu lat. Lubię do niej wracać.

Kiedy po raz pierwszy zetknęłam, się z biograficzną książką napisaną przez Pana Romana Dziewońskiego wówczas nie posiadałam żadnej informacji na temat tego autora i z jakiego środowiska artystycznego się wywodzi.

Tym razem mogłam przyjrzeć się nieco bliżej niezwykłej twórczości Pana Romana Dziewońskiego, gdyż nikt tak, jak on nie potrafi opowiadać o świecie artystycznym, o kulturze z nim związanej. Przybliżył Czytelnikowi, jaka wówczas panowała atmosfera w trakcie wystawianych przedstawień teatralnych, kiedy to znane nam z seriali telewizyjnych osobowości, czy choćby nawet słuchowisk radiowych ujawniały mu sekrety zawodowej pracy.

Słuchając, autorskich radiowych audycji Pana Romana Dziewońskiego odnosi się wrażenie, że jest on nie tylko wspaniałym obserwatorem życia kulturalnego, artystycznego, jak również potrafi być doskonałym mówcą, który ma ogromną wiedzę i zawsze jest przygotowany perfekcyjnie w swoich dziedzinach, a przedstawiając, dodatkowe uwagi i spostrzeżenia do omawianego przez niego tematu dokonuje, trafnych analiz dodając im na nowo wyrazistości.

Gdy rozpoczęłam czytanie tej książki biograficznej pt. ''Siła komizmu ...destrukcyjna?'' uświadomiłam sobie, jak ważna dla mnie jako odbiorcy jest artystyczna praca aktora kabaretowego.

Książka ta została zadedykowana jednemu z najwybitniejszych polskich artystów – Panu Wiesławowi Michnikowskiemu.

Przytoczone przez autora historie pomogły mi się bliżej przyglądnąć pracy aktora kabaretowego i poznać dodatkowo warsztat jego ciężkiej artystycznej pracy.

Autor potrafi, wyjaśnić w bardzo dokładny sposób skąd zaczerpnął pomysł na napisanie tej biografii, nadania jej tytułu, opisał, również w niej kim był dla niego główny bohater, któremu ją zadedykował, jakie występowały pomiędzy nimi relacje, a właściwie to przedstawił zarys pracy jego artystycznej, najważniejszych ról i co tak naprawdę czuł grac je?

Czytając, tę pięknie wydaną przez Wydawnictwo LTW książkę biograficzną to mogę wspólnie wraz z jej autorem odtworzyć sobie na nowo z mojej pamięci i przypomnieć role znanych mi aktorów kabaretowych, którzy pozostawili po sobie znaczące ślady utrwalone na scenie kabaretowej.

Uważam, że książka ''Siła komizmu ...destrukcyjna?'' została barwnie i ciekawie napisana.

Autor nawiązał również do wspomnień opowiedzianych przez aktorów, dotyczących ich pracy zawodowej. Przykład. Pan Wiesław Michnikowski, Mieczysław Czechowicz, Bogumił Kobiela, Edward Dziewoński, jego tata.

W trakcie czytania skupiłam się głównie na tekstach dialogowych, które uznałam za najciekawsze.

W książce wykorzystano zdjęcia, które zostały zachowane w archiwum Instytutu im. Zbigniewa Raszewskiego, Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego oraz Archiwum Romana Dziewońskiego.

Polecam przeczytać tę biografię.
Dodał:
Dodano: 21 V 2020 (8 dni temu)
Komentarzy: 0
Odsłon: 8
[dodaj komentarz]

Komentarze do recenzji

Do tej recenzji nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Autor recenzji

Imię: Anna
Wiek: 37 lat
Z nami od: 10 IX 2016

Recenzowana książka

SiÅa komizmu ...destrukcyjna?Mietek, Bobek, Dudek, Wiesio, czyli Czechowicz, Kobiela, Dziewoński, Michnikowski. Czterech przypisanych i kojarzonych z komedią aktorów. Znakomitych. Czy ta kwalifikacja zawodowa odebrała im możliwość zmierzenia się z tzw. poważnym repertuarem? To pytanie i kilka innych kwestii oraz mijający bezpowrotnie czas doprowadziły do napisania książki. źródło opisu: materiały wydawnictwa...

Ocena czytelników: 6 (głosów: 1)
Autor recenzji ocenił książkę na: 6.0