Mam tę moc

Recenzja książki Rodzić mozna łatwiej
Nadszedł ten dzień, kiedy w końcu będzie mógł zobaczyć swoich rodziców. Tych, którzy dbali o niego przez tak wiele miesięcy. Starali się, by niczego mu nie zabrakło i by czuł się bezpiecznie. I tak było. Wiedział, że go kochają i że chcą go zobaczyć mimo stresu i lęku, jaki zagnieździł się w ich sercach. Też nie mógł się doczekać, by w końcu ich ujrzeć.

Przyjście dziecka na świat — zwłaszcza pierwszego — to ogromne wydarzenie dla rodziców. Zwykle mają całe dziewięć miesięcy, by odpowiednio przygotować się do tego dnia i przyjąć nowego człowieka do swojej rodziny. Jednak poza radością towarzyszy im zwykle strach, bo nie wiedzą, czy podołają temu wyzwaniu. Dla kobiet trudny jest też czas zbliżającego się porodu. Chociaż od tysięcy lat radziłyśmy sobie z rodzeniem dzieci, to wciąż boimy się, czy poradzimy sobie z tym, co nas czeka.

Rodzić można łatwiej Izabeli Dembińskiej to już drugi poradnik, po który sięgnęłam w ostatnim czasie. Głównie zachęciły mnie do tego poruszana w nim tematyka oraz recenzje, które przeczytałam przed lekturą. I muszę przyznać, że tym razem się na nich nie zawiodłam. Autorka świetnie podeszła do tematu porodu i opisała wszystko, co moim zdaniem powinno się tam znaleźć — od przygotowania po pierwsze dni po narodzinach dziecka.

Izabela Dembińska ukończyła położnictwo oraz psychologię. Jest mamą dwójki dzieci, a do tego przygotowała wiele kobiet i par do porodu. Prowadzi też szkolenia i programy dla kobiet w okresie okołoporodowym.

Sama książka jest pełna barw i ilustracji, które uprzyjemniały mi lekturę. Przedstawione zostały również ćwiczenia, które może wykonywać kobieta w stanie błogosławionym. Są one ukazane na zdjęciach, co na pewno ułatwi wykonanie ich. Poradnik został stworzony na wzór notatek, które można przykleić na tablicy i codziennie na nie zerkać. Autorka dodatkowo wyróżniła to, co uważała za najważniejsze. Poza tym po porcji ważnej wiedzy pojawia się krótkie streszczenie z istotnymi informacjami, które warto zapamiętać. Znajdziemy tu również miejsce na notatki idealne do zapisania własnych przemyśleń podczas lektury.

Sądzę, że sam temat został dobrze opracowany. Dembińska nie stara się przedstawiać porodu ani przez różowe, ani czarne okulary. Pokazuje go takim, jakim jest — z towarzyszącymi mu trudnościami oraz pięknem. Podaje rady, które na pewno niejednej kobiecie pomogą z pokonaniem lęku przed urodzeniem własnego dziecka. W żadnym momencie nie stara się nikogo nakłaniać do swojej racji. Jak np. w przypadku rodzenia naturalnego i cesarskiego cięcia. Przedstawia plusy i minusy każdej opcji i stara się rozjaśnić sytuację. Dzięki temu wiemy, że nie można lukrować żadnego z tych rozwiązań. Od wielu czynników zależy to, jaki rodzaj rodzenia będzie lepszy dla matki i dziecka.

W poradniku znajdziemy wiele przydatnych informacji dotyczących porodu. Kobiety dowiedzą się, jak radzić sobie ze skurczami, jakie ćwiczenia wykonywać, jak po prostu przygotować się do tego dnia. A mężczyźni, jak wspomagać swoją ukochaną w tym trudnym i jednocześnie radosnym czasie.

Spodobało mi się też to, że poza radami i wszelką teorią, autorka przedstawia w ostatnim rozdziale poród z własnej perspektywy. Też przeżywała to, co każda inna kobieta przygotowująca się do narodzin dziecka. Odczuwała strach, wątpliwości, stres. Jednak miała przy sobie ludzi, którzy pomogli jej wytrwać i podołać temu niezwykłemu zadaniu.

Rodzić można łatwiej Izabeli Dembińskiej to idealny poradnik dla par — tak, przyda się zarówno kobietom, jak i mężczyznom — które przygotowują się do porodu. Pomoże im przejść przez ten okres i pokaże, na czym to właściwie polega. Jednak nie zapominajmy, że poza przeczytaniem poradnika dobrze będzie spotkać się osobiście z położną lub odwiedzić szkołę rodzenia, by jeszcze lepiej przygotować się do tego wielkiego wydarzenia.

Dziękuję Wydawnictwu Oficyna 4eM oraz portalowi http://www.czytampierwszy.pl za egzemplarz recenzencki.
Dodał:
Dodano: 04 VI 2019 (4 miesięcy temu)
Komentarzy: 0
Odsłon: 24
[dodaj komentarz]

Komentarze do recenzji

Do tej recenzji nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Autor recenzji

Imię: nie podano
Wiek: 22 lat
Z nami od: 27 I 2019

Recenzowana książka

RodziÄ mozna Åatwiej

Ocena czytelników: - (głosów: 0)