Być zdrowym

Recenzja książki Bądź. Holistyczne ścieżki zdrowia
Zdolność organizmu do samoregulacji i samoleczenia jest przeogromna. (s. 43)
Gdy idziemy do kardiologa, bada on tylko serce; gdy odwiedzamy gastrologa, bada on żołądek; gdy zaś do dermatologa, to skórę itd. Lekarze badają nas fragmentarycznie i wybiórczo, widzą narządy, a nie widzą całego człowieka, całego organizmu jako złożonego systemu wielu układów połączonych ze sobą i współpracujących ze sobą. To domena lekarzy zachodu.
Medycyna holistyczna ma inne podejście do chorego. To kompleksowa opieka. Szuka przyczyn i usuwa je, a nie tylko tłumi objawy – chorobę. Lekarz wysłuchuje pacjenta, indywidualnie podchodzi do niego, korzystając z medycyny Wschodu, psychologii, ziołolecznictwa, diety, ruchu, duchowości. Pacjent to dla niego partner, który w trakcie leczenia poznaje siebie i uczy się dbać o siebie. Przy chorobie ciała trzeba zadbać o umysł i duszę człowieka. Wielu rozmówców Oriny Krajewskiej twierdzi, iż obie te medycyny powinny się uzupełniać dla dobra chorego, każdego z nas, a z drugiej strony zaznaczają, że jest to bardzo trudne z różnych względów.
Wiedza o konserwatywnym systemie ochrony zdrowia, wielkiej machinie ekonomii, farmacji uwikłanej w materialistyczno-molekularny paradygmat pokazuje, jak na poziomie systemowym medycyna konwencjonalna nie chce korzystać z medycyny holistycznej. Wnioski wysnuwane przez rozmówców przerażają. To oni otwierają czytelnikowi oczy i uświadamiają wiele rzeczy na temat jego stanu zdrowia. Dają wskazówki, omawiając różne aspekty życia człowieka.
Rozmowy były przeprowadzane w duchu holistycznym MIND – BODY – SPIRIT i natura, a interlokutorzy to eksperci i specjaliści światowej sławy, związani z medycyną konwencjonalną, medycyną Wschodu, psychologią. Każdy z nich dowodził, że dialog między różnymi gałęziami medycyny jest możliwy, przedstawiając własne zdanie i własną terapię związaną ze zdrowiem. Każda rozmowa to oddzielny rozdział, który ma swoją kolorystykę. Po zdjęciu rozmówcy, jest jego biogram, potem wywiad z mottem, rozmowa, praktyka i polecane lektury. Książka jest bardzo estetycznie wydana, piękna i utwardzona okładka, dobrej jakości papier i kolorowa paginacja kuszą do sięgnięcia po nią.
Czytelnik pozna nowe pojęcia, choćby: smog informacyjny, slow jogging, bi-guan, radiowitalność, cancer coaching, wywiad motywujący. Znajdzie odpowiedzi m.in. na pytania: co jest najlepszym wsparciem dla człowieka, jak zapobiec znęcaniu się nad sobą, co zakwasza organizm, co zrobić, by organizm był w stanie homeostazy, czym żywi się rak, co to jest ośmioraka ścieżka. Pozna także założenia medycyny integralnej, kluczowe wymiary medycyny integralnej czy wskazówki do uprawiania slow joggingu.
„Bądź. Holistyczne ścieżki zdrowia” to książka wywiad, poradnik i przewodnik po holistycznym podejściu do zdrowia. Polecana jest chorym onkologicznie i osobom zainteresowanym zdrowym stylem życia. To pozycja dla każdego. Polecam!
Dodał:
Dodano: 02 I 2019 (ponad 5 lat temu)
Komentarzy: 0
Odsłon: 193
[dodaj komentarz]

Komentarze do recenzji

Do tej recenzji nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Autor recenzji

Imię: nie podano
Wiek: 48 lat
Z nami od: 02 I 2019

Recenzowana książka

Bądź. Holistyczne ścieżki zdrowia



Czy długowieczność jest możliwa? Czy można uniknąć chorób cywilizacyjnych? Jak sobie z nimi radzić? Jak walczyć, by wygrać lub poprawić komfort życia w chorobie? Co roku w Polsce około stu pięćdziesięciu tysięcy osób dowiaduje się, że ma chorobę nowotworową. Nowotwory złośliwe, choroby przewlekłe czy autoimmunologiczne znamy coraz częściej z najbliższego otoczenia. Pacjenci i ich bliscy są zwykl...

Ocena czytelników: 5 (głosów: 1)
Autor recenzji ocenił książkę na: 5.0