Kup książkę [edytuj książkę]

Derwisz i śmierć.

"Derwisz i śmierć" to powieść, której akcja rozgrywa się w kręgu kultury muzułmańskiej, prawdopodobnie w wieku XVIII, wszelkie realia historyczne bowiem zostały świadomie zatarte. Jest to przedśmiertny obrachunek z własnym życiem derwisza Ahmeda Nurudina, a w tym obrachunku najwięcej miejsca zajmują wartości takie jak przyjaźń, wierność, odwaga i ludzka godność. Ahmed, który pragnie przede wszystkim dobra, jest człowiekiem słabym, przeciwstawieniem Ahmeda jest w powieści jego przyjaciel, Hasan, człowiek wolny, odważny, zdolny czynem bronić dobra nawet za cenę porażek. Książka Selimovicia to powieść o odwiecznych problemach, ukazująca pewne niezmienne prawdy o człowieku.
[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Czytelnicy tej książki polecają

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"...Czy władza pochodzi od Boga? Jeżeli nie, skąd ma prawo nas osądzać? Jeżeli tak, jak może się mylić? Jeżeli nie, obalimy ją, jeżeli tak, bądźmy jej posłuszni. Skoro nie pochodzi od Boga, cóż zobowiązuje nas do znoszenie niesprawiedliwości? Skoro zaś pochodzi od Boga, czy jest to niesprawiedliwość, czy też kara ponoszona w imię wyższych celów? Jeżeli tak nie jest, nade mną i nad tobą, i nad nami wszystkimi dokonano gwałtu, a zatem jesteśmy winni, że go znosimy. Odpowiedz. Ale nie mów jak derwisz, że władza pochodzi od Boga, tylko niekiedy sprawują ją źli ludzie. I nie mów, że Bóg skarze gwałcicieli ogniem piekielnym, bo wtedy nie będziemy wiedzieli nic ponad to, co wiemy teraz. Koran głosi także: Ukorzcie się przed Bogiem, jego Prorokiem i tymi, którzy kierują waszymi sprawami. To jest przykazanie boże, jako że dla Boga cel jest ważniejszy niż ty i ja. Czy istnieją wobec tego gwałciciele? Albo może my jesteśmy gwałcicielami i będziemy się smażyć w ogniu piekielnym? I czy to, co czynią, to gwałt, czy obrona? Zarządzanie jest władzą, władza jest siła, siła jest niesprawiedliwością w imię sprawiedliwości. Anarchia jest jeszcze gorsza: chaos, ogólna niesprawiedliwość i bezprawie, powszechny strach. A więc odpowiedz. Milczałem. ...."
Dodał: Casimirb Dodano: 27 XII 2009 (ponad 8 lat temu)
+1 0


[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Książka Selimovicia jest wielkim, pięknym, głębokim traktatem filozoficznym i tak się ją czyta. Bohater powieści Ahmed Nurudin rozważa całe swoje dotychczasowe życie. Jest człowiekiem szlachetnym i prawym. Będąc derwiszem nigdy nie był zmuszony pos...
Dodano: 27 XII 2009, 17:49:42 (ponad 8 lat temu)
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Rok wydania: 1969
ISBN: -
Ocena: 6
Liczba głosów: 1
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Casimirb
27 XII 2009 (ponad 8 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają