Kup książkę [edytuj książkę]

Moloch. Krytyczna historia Stanów Zjednoczonych

Nie od dziś wiemy, że historię piszą zwycięzcy. Odnośnie czasów współczesnych można powiedzieć, że piszą ją rządzący. Historia dla mas powinna być więc pokrzepiająca, chwaląca naród i wielkie czyny jego przedstawicieli. Pomija się przy tym wszystko co niechlubne, przykre i niegodne. Czasem tych ukrytych wątków w przeszłości, nawet młodych państwowości, potrafi być całkiem wiele.
Ameryka została niejako zbudowana na micie (np. demokracji i władzy ludzi) i aby go utrzymać niejako kreuje się przeszłość. Trzeba było więc kogoś z zewnątrz, kogoś takiego jak Deschner, aby móc przedstawić ciemne karty z dziejów USA. A tych się trochę nazbierało. Po lekturze tej książki wiemy, że: głównym celem życia Amerykanów jest zysk, amerykańscy politycy bardzo często kłamią i oszukują, Stanami ogólnie rządzi niewielka garstka bardzo bogatych ludzi, tolerancja religijna jest bardziej teoretyczna niż realna. Zastanawiające jest także to, że Amerykanie sami nie dopuszczali do ujawnienia ewentualnych zdrad w obrębie rządu (choćby w przypadku zamachu na Lincolna). W odczytanej na nowo historii dochodzi także do przewartościowań poszczególnych prezydentów – np. powszechnie szanowani Kennedy czy Regan są ukazani jako politycy mało skuteczni.
Książka ta jest świetnym uzupełnieniem do „poprawnych” podręczników historii. Dobrze by było stworzyć taką pozycję dla każdego z państw – wtedy może nasze patrzenie w przeszłość było by choć trochę bardziej obiektywne.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Uraeus
Rok wydania: 1996
ISBN: 8385732284
Ocena: 5
Liczba głosów: 1
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: orator
27 XI 2009 (ponad 8 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają