Kup książkę [edytuj książkę]

Bogowie wojny

W czasie II wojny światowej, kiedy ich państwa walczyły na polach bitew, czterej wielcy wodzowie XX wieku – Hitler, Churchill, Roosevelt, Stalin – toczyli pomiędzy sobą wojnę intelektów. Zwycięstwo w szeregu pojedynków psychologicznych zawdzięczano niejednokrotnie oszustwu, pochlebstwu, kłamstwu, urokowi osobistemu. Ta wojna mózgów i osobiste decyzje czterech tytanów konfliktu rozstrzygały o jego wybuchu, przebiegu i skutkach.

To Hitler postanowił napaść na Polskę i rozpętać wojnę. To Stalin zawarł pakt z Hitlerem, uznał, że nie grozi mu atak ze strony Niemiec i fatalnie osłabił potencjał obronny Związku Radzieckiego. Gdyby Churchill nie został brytyjskim premierem, być może latem 1940 roku Wielka Brytania podjęłaby rokowania z Niemcami. Gdyby nie Roosevelt, Stany Zjednoczone prawdopodobnie nie uznałyby Niemiec za swojego głównego wroga.

Prywatna batalia przywódców walczących państw jest tematem tej książki, na podstawie której powstał serial dokumentalny brytyjskiej telewizji. Akcja toczy się nie na polach bitew, lecz w Kancelarii Rzeszy, na Kremlu, w Białym Domu i przy Downing Street. To dlatego rozpoczyna ją nominacja Churchilla na premiera Wielkiej Brytanii w maju 1940 roku, a nie niemiecki atak na Polskę, kończy śmierć Roosevelta w kwietniu 1945 roku, a nie zdobycie Berlina. Bo wojna mózgów, jaką stoczyli, określiła kształt powojennego świata.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Amber
Rok wydania: 2006
ISBN: 83-241-2720-8
Ocena: 4.5
Liczba głosów: 1
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: ticket
01 XI 2009 (ponad 9 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają