Kup książkę [edytuj książkę]

Atlantycka ruletka

Choć Bitwa o Atlantyk była ogromnym, zbiorowym przedsięwzięciem, w gruncie rzeczy toczyli ją pojedynczy ludzie i okręty, na których pływali. Dwie z tych jednostek to kanadyjski niszczyciel St Croix i niemiecki okręt podwodny U305. Pierwszy powstał w Stanach Zjednoczonych pod koniec I wojny światowej, i zapewne poszedłby na żyletki, gdyby II wojna światowa nie pozwoliła mu narodzić się na nowo. Drugi powstał w stoczni nazistowskich Niemiec niedługo po wybuchu wojny. Okręty wkroczyły do Bitwy o Atlantyk mniej więcej w tym samym czasie. Oba walczyły nieustraszenie za ojczyznę - każdy za swoją. Oba odnosiły zwycięstwa nad wrogiem. Oba weszły do grona weteranów Bitwy. A o zmroku 20 września 1943 roku stanęły naprzeciw siebie na zimnych wodach wschodniego Atlantyku. Tylko jeden przetrwał ten pojedynek, żaden nie przetrwał wojny. - David J. Bercuson, Holger H. Herwig

Opowieść o dwóch jednostkach - kanadyjskim niszczycielu St Croix i niemieckim okręcie podwodnym U-305. Oba brały udział w Bitwie o Atlantyk - pierwszy chronił konwoje, drugi je atakował. Spotkały się dopiero we wrześniu 1943 roku. Śledzimy poczynania na przemian to jednego, to drugiego okrętu oraz losy ich dowódców i załóg, przedstawione w sposób tak sugestywny, że nie możemy doczekać się nieuchronnego starcia przeciwników. I odnosimy wrażenie, że to St Croix i U305 były głównymi bohaterami Bitwy o Atlantyk.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Czytelnicy tej książki polecają

Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: LiL
Rok wydania: 1999
ISBN: 83-87827-10-X
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: ticket
23 X 2009 (ponad 9 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają