Kup książkę [edytuj książkę]

Cichy don

Być może tę jedną z najwybitniejszych książek XX wieku, jak najsłuszniej zestawianą z "Wojną i pokojem ", jedyną prawdziwą radziecką powieścią o miłości napisał wcale nie laureat nagrody Nobla z 1965 r. , pupil sowieckich przywódców -Michaił Szołochow, lecz Fiodor Kriukow, którego w 1920 r. zabili bolszewicy. Archiwum tego pisarza kozackiego dostało się w ręce Szołochowa, który miał z niego obficie skorzystać. Nie jest jednak pewne, czy "pożyczony" został w ten sposób "Cichy Don" czy inny utwór - opowiadanie "Los człowieka"

W każdym razie nagroda Nobla przyznana została nie komu innemu a Szołochowowi za "siłę artystyczną i prawdziwość epopei o dońskim kozactwie w przełomowych dla Rosji czasach". "Cichy Don" był wielokrotnie przez Szołochowa przerabiany, po tym jak w 1928 r. zachwycił się dwoma pierwszymi tomami powieści Maksym Gorkim, ale pretensje o niekorzystne przedstawienie postaci komunistów miał najważniejszy czytelnik -Józef Stalin.

Bohaterem "Cichego Donu" jest Grigorij Melechow znad Donu, który stara się dochować wierności kozackim tradycjom i ideałom, jednak zdezorientowany wydarzeniami wojny i rewolucji, nie potrafi dokonać jednoznacznego wyboru politycznego, wahając się między bolszewikami i "białymi ". Również jego życie osobiste znaczone jest wstrząsami; poważne konsekwencje dla całej rodziny Melechowów ma romans Grigorija z Aksinią Astapową, żoną sąsiada z tego samego chutoru.

Rewolucja będąca osią przedstawianych w "Cichym Donie" zdarzeń, niesie ze sobą ludzkie nieszczęścia, jej konieczność dziejowa wydaje się jednak oczywista. Tym samym ta wielka powieść (ekranizowana w ZSRR) łączy w sobie tragizm i heroizm.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Przewiń: [] []

Czytelnicy tej książki polecają

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Żona nie niedźwiedź, do lasu nie ucieknie."
Dodał: izula555 Dodano: 07 X 2013 (ponad 5 lat temu)
+1 0


[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Porozumienie Wydawców
Rok wydania: 2001
ISBN: 8391260739
Ocena: 5.25
Liczba głosów: 4
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: orator
21 X 2009 (ponad 9 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają