Kup książkę [edytuj książkę]

Aleksander Wielki

Aleksander Wielki to jedna z najsłynniejszych postaci w historii świata. Mimo że żył krótko, zaledwie 33 lata (356-323 p.n.e) jego osiągnięcia polityczne i militarne robią wrażenie nawet obecnie, chociaż wiele z jego działań budzi sporo kontrowersji. Dużą rolę odegrał także w rozpowszechnieniu kultury greckiej (niemniej nie ma pewności, co do rzeczywistych powodów takiego działania). Dzięki temu np. dzieła Homera zawędrowały nawet do Azji. Zakładał także miasta w greckim stylu na terenach, na których Grecy nigdy nie mieszkali. Najsłynniejszym jego dziełem jest jednak pokonanie perskiego króla Dariusza i zajęcie jego imperium. Aleksander miał także cechy negatywne. Był porywczy, nieufny, mściwy i nie lubił, gdy go krytykowano (np. pijany zabił własnoręcznie Klejtosa Czarnego macedońskiego arystokratę i jednego z ważniejszych dowódców tylko, dlatego że ten nie zgodził się z jego zdaniem). Prowadziło to niejednokrotnie do bardzo niebezpiecznych sytuacji i niepotrzebnego marnowania życia własnych żołnierzy (np. po tym jak wojsko odmówiło dalszego marszu w stronę Indii poprowadził ich z powrotem do Persji przez pustynny obszar Gedrozji w wyniku, czego z braku wody zmarło wielu żołnierzy i towarzyszących im osób). Bez skrupułów pozbawiał życia potencjalnych pretendentów do tronu Macedonii (prawdopodobnie zamieszany był w zamordowanie swojego ojca Filipa), chociaż w tamtych czasach nie było w tym nic nadzwyczajnego.

Wielu zarzuca mu także nadużywanie alkoholu i homoseksualizm, niemniej w owym czasie w Grecji ta ostatnia przypadłość nie była czymś nagannym a wręcz przeciwnie, takie kontakty z kolegami były jak najbardziej pożądane. Aleksander chciał, aby uważano go za boga (po wizycie w oazie Siwa zaczął uważać się za syna boga Amona), na monetach bitych na jego rozkaz, a także po jego śmierci, wielokrotnie przedstawiany był z boskimi atrybutami (gromem Zeusa, czy rogami Amona). Cały obraz Aleksandra jest jednak niestety bardzo "niewyraźny”, ponieważ pewne informacje na jego temat to tylko to, że był. Najbliższe czasowo zachowane do dnia dzisiejszego teksty o nim (często tylko fragmenty) pochodzą z około I w. p.n.e. czyli powstały 300 lat po jego śmierci. Biorąc pod uwagę, że powstały w oparciu o dzieła autorów piszących bardzo tendencyjnie, a następnie były przetwarzane przez kolejnych chwalących lub ganiących go autorów, nie ma się, co dziwić w chwili obecnej dostępne informacje dotyczące tego samego wydarzenia są sprzeczne. Obiektywizm wśród historyków ( nie tylko starożytnych) jest niezmiernie rzadki. Również źródła archeologiczne są rzadkie i niewiele mogą nam wyjaśnić.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: WUW
Rok wydania: 2008
ISBN: 978-83-229-2823-3
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: ticket
03 X 2009 (ponad 9 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają