Kup książkę [edytuj książkę]

Gracz

Fiodor Dostojewski był hazardzistą, podobnie jak główny bohater jego opowieści Aleksy Iwanowicz. Gracza napisał niewiarygodnie szybko, w ciągu miesiąca, by spłacić swoje karciane długi. Książka zawiera wiele autobiograficznych motywów, m.in. obsesyjnego uczucia do kobiecy, stanowiącego dla bohatera namiętność równie niebezpieczną jak hazard. Obiekt jego uczuć ma na imię Polina, dokładnie tak, jak ówczesna towarzyszka pisarza, Polina Susłowa. Fikcyjne miejsce akcji - Ruletenburg także przypomina Baden-Baden, Wiesbaden czy Marienbad. W tamtejszych kasynach Dostojewski spędził wiele czasu w pierwszej połowie lat sześćdziesiątych XIX wieku.
[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Człowiek jest z natury despotą i lubi być dręczycielem."
Dodał: Kasumi Dodano: 22 X 2013 (ponad 5 lat temu)
0 0


"Szczególnie brzydki u tej ruletkowej hałastry był, na pierwszy rzut oka, ten szacunek dla owego zajęcia, ta powaga, a nawet cześć, z jaką wszyscy otaczali stoły."
Dodał: Kasumi Dodano: 22 X 2013 (ponad 5 lat temu)
0 0


"Jestem przekonany, że było w tym wiele próżności; chciałem zadziwić widzów szalonym ryzykiem i - co za dziwne wrażenie - pamiętam dokładnie, że nagle, rzeczywiście już tylko przez próżność, owładnęła mną straszna żądza ryzyka. Może po doznaniu tych wrażeń dusza przestaje się nimi nasycać, tylko rozdrażnia się i żąda wrażeń coraz mocniejszych, aż do zupełnego wyczerpania."
Dodał: Kasumi Dodano: 22 X 2013 (ponad 5 lat temu)
0 0

[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Dodano: 10 II 2011, 18:53:50 (ponad 7 lat temu)
0 0
Jak na Dostojewskiego trochę się zawiodłem, spodziewałem się trochę bardziej wciągającej akcji. Mimo to, ta książka świetnie ukazuje nałóg hazardowy, sam trochę gram w pokera na kasę i to co pisze Dostojewski, to jak zawsze niezwykle celne obserwacje na podstawie własnych przeżyć, a nie jakieś tam dywagacje
Oceniam książkę na: 4.0

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Rok wydania: 2005
ISBN: 83-7384-397-3
Ocena: 4.59
Liczba głosów: 11
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Nazbanu
27 IX 2009 (ponad 9 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają