Kup książkę [edytuj książkę]

Kolekcja nietypowych zdarzeń

POKOCHALIŚCIE GO JAKO FORRESTA GUMPA, TERAZ POKOCHACIE GO JAKO PISARZA.

Tom Hanks gotów na literackiego Oscara.

W debiutanckim zbiorze siedemnastu opowieści Tom Hanks dowodzi, że świat nie ma żadnych granic.

Stworzeni przez niego bohaterowie są tak samo różnorodni i nieoczywiści jak jego aktorskie kreacje. Podróżują wokół ziemskiej orbity samodzielnie zbudowaną rakietą albo cofają się w czasie do 1939, tam zakochują się i decydują pozostać.

Dla Hanksa znaczenie mają zarówno dziesięcioletni Kenny, który w swoje urodziny po raz pierwszy lata awionetką, rozwódka rozpoczynająca życie na nowo, jak i bułgarski emigrant Assan, który dociera do Nowego Jorku i próbuje tam przetrwać bez znajomości języka.

Z dystansem i inteligentnym humorem aktor przygląda się również swojej rodzimej branży filmowej, której przedstawiciele budzą popłoch w księgowości wielomilionowymi gażami i monstrualnym ego. Podsłuchuje dziennikarzy, gdy z sentymentem wspominają złotą erę zawodu.

Tom Hanks w swoich zaskakujących i bezpretensjonalnych krótkich prozach udowadnia, że jest nie tylko genialnym aktorem, ale także wyśmienitym prozaikiem, twórcą świadomym i zdystansowanym, pełnym mądrej empatii wobec ludzkich słabości i tęsknot. Panuje nad językiem, bawi się nim, igra frazą i (z) czytelniczą czujnością.

Opowiadania spaja motyw maszyny do pisania – wehikułu marzeń, przedmiotu o magicznej mocy otwierania na świat, przekraczania barier czasu i przestrzeni, w końcu – czynienia nieśmiertelnym. Autor pozwala nam wierzyć, że maszyna do pisania to narzędzie, które w rękach właściwej osoby może wpłynąć na losy świata.

W erze smartfonów, iPadów i laptopów Hanks pokazuje, jak wielką radość można czerpać z tradycyjnego pisania. I jeszcze większą – z czytania.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Dodano: 30 XI 2017, 08:46:25 (rok temu)
0 0
Mnie z kolei bardzo się podobała. Opowiadania są ciepłe, pozytywne i na pierwszy rzut oka lekkie w odbiorze. Wczytując się dokładnie zauważymy pełen obraz ludzkich problemów i zmagań z nimi. Polecam tę książkę każdemu, nadaje się na wyjątkowy prezent dla kogoś, o kim myślicie ciepło lub długie wieczory. Książka nastraja optymistycznie. Hanks prezentuje wiele celnych spostrzeżeń w sposób nienachalny. Z pewnością będę wracać do tej ksiązki
Oceniam książkę na: 5.0
Dodano: 16 XI 2017, 14:28:56 (rok temu)
0 0
Nie oceniam, bo nie doczytałam. Objadłam się smakiem...
Zdecydowanie wolę go w wersji kinowej, niż literackiej.
Opowiadania zwykłe. Bardzo zwykłe. Ale to nie wada. Wadą jest to, że są nudne po prostu i takie... opowiedziane, bez szału...

http://mniejniz0minirecenzje.blogspot.com/2017/11/kolekcja-n...
Oceniam książkę na: 2.0

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Wielka Litera
Rok wydania: 2017
ISBN: 9788380321960
Ocena: 4.12
Liczba głosów: 4
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Miravelle
07 IX 2017 (rok temu)

[edytuj tagi]Tagi

Tej książki jeszcze nie otagowano, zrób to!

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają