Kup książkę [edytuj książkę]

Teologia w przyszłości

Traktaty teologiczne z reguły nie są pisane przystępnym językiem. Mnogość terminów greckich i łacińskich, odwołania do dzieł autorów antycznych czy scholastycznych summ stanowi dla większości czytelników kurtynę, za którą nie chcą zaglądać. Wynika to zapewne z tego, że traktaty teologiczne to traktaty naukowe. Krzysztof Hochman proponuje czytelnikowi żywo napisany tekst popularyzatorsko przedstawiający wybrane wątki z historii teologii (a także filozofii), uzupełniony o osobiste zdanie autora oraz jego historiozoficzną interpretację. Czytelnik zyskuje wobec tego nie tylko dostęp do przystępnie napisanego wykładu, lecz także do materiału do samodzielnych przemyśleń, choćby na poziomie akceptacji lub odrzucenia przedstawionych tez. Zadawanie pytań autorowi jest tym łatwiejsze, że sam tekst ma formę dialogu, w którym autor przyjmuje rolę dziadka i stara się tłumaczyć wnukowi zawiłości zagadnień chrześcijaństwa. Pytania bynajmniej nie są naiwne i z pewnością jest na nie więcej niż jedna odpowiedź. Osobom zainteresowanym teologią, mającym za sobą lektury tematyczne, książka ta pozwoli na weryfikację własnej wiedzy lub skonfrontowanie jej z nieszablonowymi poglądami autora. Dodatkowym atutem Teologii w przyszłości jest otwartość autora na inne tradycje niż chrześcijańska. Podsumowując, praca ta może stanowić intelektualną prowokację zarówno dla zaznajomionego z tematem czytelnika, jak i pierwszy krok dla wchodzącego w ten fascynujący obszar wiedzy laika.
[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Mówiłem, że doskonałość przynależy tylko Bogu. Nieporozumienie wynika z tego, że inne znaczenie ma słowo „doskonałość” teraz, a inne miało w czasach Jezusa. W greckim tekście to, co przetłumaczono jako „doskonałość,” określa słowo teleos, które można tłumaczyć również jako „dojrzały”, „ukończony”. Jezus więc być może chce, byśmy byli dojrzali w swoich działaniach. Dojrzałość lokuje się blisko pełnej przydatności… A jednak „dojrzały” to wcale nie „lepszy od innych”, a raczej zdolny podjąć postawione przed nim konkretne zadanie, osiągnąć cel..."
Dodał: agnieszka3201 Dodano: 23 VIII 2017 (rok temu)
0 0


"Dla mnie rozum, synonim umysłu, to coś w rodzaju procesora koordynującego wszystkie poczynania człowieka… Uzgadnia informacje pochodzące z myślenia świadomego i nieświadomego oraz informacje duchowe. Mózg i mądrość są częściami rozumu, który wypracowuje decyzje i dane wyjściowe dla naszego działania… Często działa metodą prób i błędów."
Dodał: agnieszka3201 Dodano: 23 VIII 2017 (rok temu)
0 0


"Człowiek potrzebuje i nauki, i teologii. Potrzebuje swoistej harmonii pomiędzy tymi pozornie antynomicznymi dyscyplinami."
Dodał: agnieszka3201 Dodano: 23 VIII 2017 (rok temu)
0 0

[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Psychoskok
Rok wydania: 2017
ISBN: 978-83-8119-002-2
Ocena: 5
Liczba głosów: 1
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: agnieszka3201
23 VIII 2017 (rok temu)

[edytuj tagi]Tagi

Tej książki jeszcze nie otagowano, zrób to!

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają