Kup książkę [edytuj książkę]

Alfred i Emily

Powieść Alfred i Emily dowodzi, dlaczego Lessing zasługuje na najwyższe nagrody literackie. Z powieści przebija niezwykła odwaga, uczciwość i mądrość.
"USA Today"

"Alfred i Emily" to najnowsza powieść Doris Lessing, a także najbardziej osobista i według zapewnień samej autorki - ostatnia. To jednocześnie jej rozrachunek z przeszłością i próba zrozumienia własnych korzeni. Lessing składa w niej hołd swoim rodzicom i całemu pokoleniu naznaczonemu tym tragicznym doświadczeniem, którym była I wojna światowa. Jak sama mówi w wywiadach prasowych, powstała książka o wymowie antywojennej.

Lessing twierdzi, że nigdy tak naprawdę nie znała swoich rodziców, bo ich życie uległo gruntownej zmianie w obliczu konfliktu i nigdy już nie byli tymi samymi ludźmi, co przed wojną - ojciec doznał dotkliwych obrażeń i do końca życia cierpiał z powodu kalectwa i był ciężko schorowanym człowiekiem, matka zaś straciła na wojnie ukochanego.

Noblistka zastosowała ciekawy zabieg literacki dzieląc powieść na dwie części. W pierwszej wyobraża sobie i opisuje losy rodziców takimi, jakie mogłyby być, gdyby wojna nigdy nie miała miejsca. Druga część jest poświęcona jest rzeczywistym losom Alfreda i Emily.

To świetnie napisana powieść, na wskroś kobieca i kobieco subtelna, starająca się uchwycić proce stawania się kobiety w niesprzyjającej dla niej warunkach.

Ciekawa powieść... wręcz skrzy się dokładnie zapamiętanymi szczegółami.
Michiko Kakutani, "New York Times"

To mądre i poruszające połączenie fikcji z prawdziwą historią. Alfred i Emily jest... dowodem na wciąż żywotną formę literacką Lessing.
"Washington Post Book World"

Wyczucie, z jakim Lessing pokazuje trudne zagadnienia, jest w tej powieści wyraźne jak zawsze, tak świeże i wciągające, jak wszystko, co do tej pory napisała.
"Kirkus Reviews"

Nigdy dotąd nie pokazała lepiej siły wyobraźni oraz daru analizy rzeczywistości.
"Wall Street Journal"

Wzbogacone najbardziej wnikliwymi spostrzeżeniami i kpiącą ironią... to niezwykłe połączenie fikcji literackiej i wspomnień (wraz z rodzinnymi fotografiami) zaowocowało powieścią zarówno wciągającą, smutną, jak i tragiczną.
"Booklist (starred review)"

Poruszająca analiza, subtelna i głęboko wzruszająca.
"Minneapolis Star Tribune"

Dziwna i pełna wyrazu wyprawa w minione czasy... Z niezwykłą siłą nie tylko opisuje przeszłość autorki (bohaterki), ale również uświadamia, że każdy z nas, wracając do własnej przeszłości, może znaleźć w niej coś cennego.
"San Francisco Chronicle Book Review"

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Rok wydania: 2009
ISBN: 978-83-08-04388-2
Ocena: 5
Liczba głosów: 1
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Sanai
06 IX 2009 (ponad 9 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają