Kup książkę [edytuj książkę]

Rumunia od Trajana do demokracji ludowej

Ze wstępu:

Mimo wielowiekowych związków gospodarczych i kulturalnych z Polską, Rumunia nie doczekała się u nas szerszego opracowania; wiadomości jakie posiada o niej przeciętny Polak, są mgliste i często zafałszowane szczątkami uprzedzeń utrudniających porozumienie między dwoma bratnimi narodami, które w swych krajach budują socjalizm.

Książka niniejsza nie roszcząc sobie pretensji naukowych, ma za zadanie zaznajomić czytelnika polskiego z przeszłością i współczesnością Rumunii. Jest to pierwsza w Polsce próba zestawienia rzetelnych informacji o geografii, historii, literaturze i sztukach plastycznych tego kraju.

Pragnąc przedstawić całokształt zagadnień nie mogłam zbytnio wdawać się w szczegóły, które czytelnik znajdzie w innych opracowaniach, wymienionych w obszernym zestawieniu.

Książką tą pragnę spłacić dług wobec wdzięczności wobec kraju, w którym nie tylko zdobyłam wykształcenie zawodowe, ale związałam się z Partią Komunistyczną.

W klinikach Bukaresztu, w wiejskich szpitalach Oltenii i Mołdawii poznałam rumuńskich proletariuszy. Milczący zazwyczaj w cierpieniu, odważni do szaleństwa w walce o słuszną sprawę, skorzy do pomocy i przyjaźni - ludzie Ci przyjęli mnie do swojej społeczności. Młodość moja nie była samotna.

Lekarzom z bukaresztańskich klinik - za wiedzę, kolejarzom CFR i chłopom z mołdawskim za wolę walki o sprawiedliwość społeczną, towarzyszom - za książki Lenina i Stalina, za gorące dyskusje, za młodzieńczą przyjaźń - pracę tę poświęcam.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Przewiń: [] []

Czytelnicy tej książki polecają

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Czytelnik
Rok wydania: 1953
ISBN: -
Ocena: 3
Liczba głosów: 1
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: ramidas
27 XI 2016 (rok temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają