Kup książkę [edytuj książkę]

Gen

W sensacyjnej powieści „Gen” Juliusza Adela poznajemy wiele postaci, o różnorodnych cechach i charakterach. W niniejszej recenzji odniesiemy się do jednej z nich.

Poznajemy dobrego męża i ojca, który ma pewną słabość – słabość do alkoholu. Dobrze zarabiający mąż i troskliwy ojciec zatraca wszelkie te cechy podczas tygodnia pełnego najmocniejszych trunków. Śledzimy z coraz większą ciekawością i jednocześnie z nieukrywaną niechęcią do tej postaci jak kolejne spożyte porcje alkoholu niszczą człowieka, a nam z każdym zdaniem jest coraz trudniej poczuć choćby odrobinę sympatii dla kogoś kto z pełną świadomością swoich czynów stacza się coraz bardziej w dół. Jeden tydzień z życia spędza w zupełnie nierealnym świecie zamkniętym gdzieś między trudną rzeczywistością a przepitymi urojeniami i paranoicznym poczuciem krzywdy. Taki brak świadomej oceny sytuacji pomieszany z wyimaginowanymi wrogami prowadzi go prostą drogą do nieszczęścia. Tu jednak nie on jest winien, to nie są jego działania – takie skutki daje brak umiaru w topieniu niepowodzeń w alkoholu.

W polskiej literaturze ten temat przewija się na wielu stronach, w „Genie” jednak po raz pierwszy mamy do czynienia z chłodnym opisem pozbawionym jednoznacznej oceny. Autor świadomie obok opisu działań bohatera wprowadza w pewnym momencie krótki wątek, z którego dowiadujemy się, że postać, którą uważamy za zdecydowanie negatywną staje się człowiekiem, który może być oceniany zupełnie inaczej. Krótka wzmianka, klika zdań wstawione w środku powieści każe nam się zastanowić nad złożonością postaci i problemu osób jej podobnych.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Wszystko zależy od tego, co dany program ma kontrolować i jak utrudniać komuś, w tym przypadku nam, życie."
Dodał: agnieszka3201 Dodano: 14 III 2016 (ponad 2 lat temu)
0 0


"Stracił córkę i nie pogodził się z jej stratą, a winą za jej śmierć jest gotów obarczyć każdego. Dlatego wszedł w to towarzystwo, dlatego z ich pomocą chwycił temat i opisuje wszystko co mu ta trójka poda."
Dodał: agnieszka3201 Dodano: 14 III 2016 (ponad 2 lat temu)
0 0


"Robił analizy u trzech mężczyzn, którzy niecały tydzień wcześniej urządzili sobie grilla. Jak wynikało z badań przeprowadzonych przez laboratorium ich organizm został zatruty przez dużą dawkę antybiotyku dla zwierząt i sterydów co w połączeniu ze spożytym przez nich alkoholem spowodowało silne zatrucie połączone ze wstrząsem, a w konsekwencji śmierć jednego z nich."
Dodał: agnieszka3201 Dodano: 14 III 2016 (ponad 2 lat temu)
0 0

[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Psychoskok
Rok wydania: 2016
ISBN: 9788379005406
Ocena: 5
Liczba głosów: 1
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: agnieszka3201
14 III 2016 (ponad 2 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Tej książki jeszcze nie otagowano, zrób to!

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają