Kup książkę [edytuj książkę]

Glacier express 9.15

Tak! Szwajcaria! Ta sypialnia Europy i świata, tu powinno się wydarzyć coś tak nieoczekiwanego,tak zakłócającego tradycyjny ład, tak burzącego obraz kraju solidnego, niezawodnego, trzymającego wszelkie standardy, gwarantującego wszystkie depozyty, kraju synonimu precyzyjnego mechanizmu, gdzie zawsze wszystko działa idealnie. I doznałem olśnienia: gdyby taki cud techniki, to zrealizowane marzenie każdego inżyniera kolejowego, taki wykwit potrzeby luksusu, a równocześnie dreszczyku wrażeń widokowych, który „jedzie, skacząc po górach”, gdyby taki Glacier Express spadł w przepaść, to wstrząsnęłoby światem bogatych bardziej niż wiadomość o śmierci z głodu paru tysięcy czarnych dzieci w Afryce. I z nawyku architekta zacząłem już nie myśleć o idei, tylko o wykonaniu, o procesie technologicznym projektu” – fragment książki.

Janusz Majewski – reżyser, autor książek cenionych zarówno przez czytelników, jak i gremia jurorskie – tym razem zabiera nas w podróż. PODRÓŻ ŻYCIA. Nie dla oszałamiających widoków za panoramicznymi szybami ekskluzywnego Glacier Expressu. Malownicza Szwajcaria jest zaledwie tłem, pretekstem do spotkania i rozmowy przyjaciół. Karola, w którego mistrzowskich ripostach rozpoznać można samego Autora (elementy autobiograficzne świetnie łączą się w tej książce z fikcją literacką), i Maxa, który po wydarzeniach ’68 roku wyemigrował z Polski, ale tak naprawdę nigdy nie przestał żyć jej sprawami – tu alter ego Kurta Webera, operatora filmowego i wieloletniego przyjaciela Janusza Majewskiego, z którym zrealizowali wspólnie kilka projektów zawodowych.

To podróż do wspomnień z czasów dzieciństwa (jest więc – jak to u Majewskiego – zaczarowany Lwów i Kresy – utracona Atlantyda), do lat młodości spędzonej w Krakowie, do pierwszych (drugich, trzecich i kolejnych) miłości, do absurdów życia (nie tylko za PRL-u). Bo to właśnie ŻYCIE jest głównym bohaterem tej książki.

Życie, które przyjdzie pożegnać. Z żalem czy ulgą? – zastanawiają się dwaj starsi panowie, to przypominający w swych dialogach bohaterów słynnego kabaretu, to znów cwaniaczków z Nalewek, to greckich filozofów, a to lwowskie baciary.

Rozmowa o Życiu? I już? Nie! Zbrodnia?! Oczywiście, nawet dwie! Miłość? Też niejedna. Namiętności – i to nie tylko we wspomnieniach. Ile może się wydarzyć, gdy o 9.15 do Glacier Expressu wsiądzie dwóch prawdziwych erudytów i miłośników życia?


[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Przewiń: [] []

Czytelnicy tej książki polecają

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Marginesy
Rok wydania: 2014
ISBN: 9788364700361
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: pannamarple
25 I 2016 (ponad 2 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Tej książki jeszcze nie otagowano, zrób to!

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają