Kup książkę [edytuj książkę]

Czysta ziemia

Thomas Blake Glover to człowiek-legenda. Ten w gorącej wodzie kąpany Szkot jest jedną z najważniejszych postaci w historii... Japonii. Do Nagasaki przybył w 1859 roku jako pełen energii dwudziestojednolatek, by rozbudować handlowe imperium Jardine Matheson według oficjalnych źródeł zajmujące się hurtowym obrotem herbatą, ale w rzeczywistości zamieszane w przemyt opium.

Dwa lata później stworzył własną firmę Glover Trading Co., też oficjalnie handlującą herbatą, lecz w jej magazynach między skrzynkami pełnymi fermentujących liści znalazły się pudła pełne broni dla księstw zbuntowanych przeciwko władzy szoguna. Całkiem możliwe, że bez tej kontrabandy szogunat trwałby do dzisiaj, cesarz nigdy nie odzyskałby władzy, a Japonia byłaby mało znaczącym prowincjonalnym państewkiem. Jednak powodem, dla którego co roku dom Glovera zwiedza 2 miliony osób, nie jest udział Szkota w rozbudowie potęgi przemysłowej kraju kwitnącej wiśni, lecz mit, jaki otacza jego romanse.

Na życiu Glovera odcisnęły piętno dwie kobiety - żona Tsuru i kochanka Kaga Maki. To one cierpliwie uczyły szkockiego gaijina ceremoniału parzenia herbaty, zawiłości japońskiego języka i tajemnic, jakie znają tylko gejsze. Pierwsza z kobiet urodziła mu córkę, Hanę, druga natomiast upragnionego syna Tomisaburo. Obie były mu wierne do końca życia, a ich los stał się inspiracją dla Pucciniego do napisania opery Madame Butterfly.

Czysta ziemia to powieść niezwykła. Z jednej strony znakomicie trzyma się twardych faktów z biografii Glovera, z drugiej pisana jest przepięknym stylem, chwilami zawadiackim, a chwilami po buddyjsku spokojnym i wyważonym. Cała książka przesycona jest klimatem i zapachem kultury, która na zawsze już odeszła w przeszłość, a lekturę tej powieści można porównać tylko do rozkoszy, jaka płynie z kosztowania najprzedniejszej zielonej herbaty.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Bądźmy szczerzy, małżeństwo to i tak jedynie zalegalizowana forma prostytucji, różniąca się tylko tym, że płaci się przez całe życie!"
Dodał: mademoiselle Dodano: 10 XI 2010 (ponad 10 lat temu)
+2 0


"- Ponurak - zgodził się Glover. - I sztywniak. Z tymi usteczkami w ciup wygląda jak obrażona dziewica."
Dodał: mademoiselle Dodano: 10 XI 2010 (ponad 10 lat temu)
+1 0


[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Sonia Draga
Rok wydania: 2007
ISBN: 978-83-7508-000-1
Ocena: 5
Liczba głosów: 1
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: ShimRei
29 VIII 2009 (ponad 11 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają