Kup książkę [edytuj książkę]

Kandydat na prezydenta

Janusza Płońskiego przedstawiać nikomu nie trzeba, choć dla formalności kilka zdań z Wikipedii warto przytoczyć: polski dziennikarz, scenarzysta, dokumentalista. W latach 1970–1980 pracował w tygodniku "itd", następnie wyjechał do Niemiec, gdzie jako autor i producent współpracował z telewizjami ZDF, Bayerischer Rundfunk i Hessischer Rundfunk. Wraz z Maciejem Rybińskim, autor książek Góralskie tango, Balladyna Superstar – git czytanka z momentami, Brakujące ogniwo. Współautor scenariusza serialu "Alternatywy 4", współautor scenariusza 13-odcinkowej kontynuacji "Alternatyw" pt. "Dylemat 5". Autor książki "Elvis. Dlaczego ja, Panie?". Także gospodarz i współprowadzący programy publicystyczne (dawniej także sportowe) w telewizji.
Jego obecna książka to "Kandydat na prezydenta". Publikacja stanowi znakomity zbiór wspomnień autora z istotnych wydarzeń jego życia, które wpłynęły na światopogląd polityczno-społeczny. Jednakże styl twórczości odbiega daleko od nasyconych słodką i błogą propagandą wyborczych frazesów i banałów. Wręcz przeciwnie, autor ma w sobie przeogromne pokłady dystansu do siebie i wydarzeń, pozytywnej autoironii. Prowadzi z czytelnikiem sympatyczną, okraszoną humorem, dyskusję wokół codzienności.
Spójrzmy na jeden z cytatów: "Uwielbiam podziw dla siebie i tego, co robię. Jeśli podziwem tym obdarza mnie płeć przeciwna, o rzucających się w oczy walorach, tym lepiej. Wtedy czuję się w swoim żywiole. Zapominam o czasie, obowiązkach, tokuję, błyskam inteligencją, popisuję się wiedzą, która – choć fragmentaryczna i dość płytka – przy odpowiedniej selekcji pozwala na zręczne epatowanie słuchaczy i stworzenie fałszywego wrażenia, że wiem prawie wszystko. (...) Czasem się zastanawiam, jakim jestem człowiekiem? Dobrym czy złym? Uczciwym czy szachrajem? Moralnym czy łajdakiem? Codzienność pokazuje, że bezustannie poruszam się "między", trochę tak, trochę siak. Jakby niczego nie było w formie czystej i jasnej, same półwartości. A czy jest półuczciwość. półdobro, półmoralność?"

https://www.facebook.com/januszplonski

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Zwołaliśmy za szafą radę konstytucyjną i ogłosiliśmy niepodległość. Państwo nazwaliśmy PPPP, sprawę rozwinięcia tego skrótu odłożyliśmy na później.

- Dlaczego PPPP? – dziwił się Magister. – To jakiś nonsens.
- No bzdura jakaś – dodał Konduktor. Zając milczał.
(...)
- Oto Polska – powiedział. – Prawdziwa i narodowa. Nasza.
- Polskie Państwo Prawdziwych Polaków – szepnąłem. – To jest to."
Dodał: agnieszka3201 Dodano: 12 V 2015 (ponad 3 lat temu)
0 0


"Zabawiłem się przez chwilę myślą, że przy pomocy znajomych i przyjaciół oraz innych ludzi dobrej woli i tych skorych do wygłupu świrów zdobywam potrzebną ilość głosów popierających mą kandydaturę i naród wystarczającą większością głosów powierza mi najważniejszy urząd w państwie.
Moja przewaga nie powinna być miażdżąca, by nie załamywać psychicznie kontrkandydatów, nie powinienem też wygrać kilkoma głosami, by nie wywoływać wściekłości tego następnego, że przegrał minimalnie."
Dodał: agnieszka3201 Dodano: 04 V 2015 (ponad 3 lat temu)
0 0


"Trzy minuty
Sekretarz prezydenta wprowadził naszą trójkę do wielkiej sali, z ogromnym gobelinem na ścianie. Powiedział, że prezydent zjawi się za kwadrans, przez ten czas możemy przygotować sprzęt, ustawić światła i wybrać odpowiednie miejsce.
Po piętnastu minutach Richard von Weizsäcker pojawił się w sali. Przeprosił, że ma tylko 45 minut. Poprosił o opowiedzenie mu krótko idei całego filmu i spytał, jak długie powinno być jego wystąpienie. Trzy minuty. Zastanawiał się przez chwilę, po czym zaczął mówić. Było to wystąpienie nawiązujące do tragicznej historii holocaustu, ale wyraźnie skierowane do młodych ludzi. To był jego osobisty apel o pozytywne korzystanie z historii, o zaakceptowanie jej i wyciągnięcie z niej wniosków. Kiedy skończył, spacerował chwilę w milczeniu. Potem zaproponował, byśmy nagrali jeszcze jedną wersję.
– Jestem pewien, że wybierzecie lepszą."
Dodał: agnieszka3201 Dodano: 04 V 2015 (ponad 3 lat temu)
0 0

[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Jako prezydent PPPP, Janusz Płoński idzie krok dalej – chce zostać prezydentem RP. W swojej książce "Kandydat na prezydenta" przywołuje dziesiątki epizodów ze swojego osobistego i zawodowego życia, które czynią go oczywistym potencjalnym kandydatem n...
Dodano: 05 V 2015, 13:51:28 (ponad 3 lat temu)
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Psychoskok
Rok wydania: 2015
ISBN: 978-83-7900-380-8
Ocena: 5
Liczba głosów: 1
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: agnieszka3201
04 V 2015 (ponad 3 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają