Kup książkę [edytuj książkę]

Santa Muerte. Święta Śmierć

Santa Muerte. Święta Śmierć to fascynujący opis najszybciej rozwijającego się nowego kultu religijnego w Meksyku i Stanach Zjednoczonych, zorganizowanego wokół postaci świętej stanowiącej uosobienie śmierci. Ta w pół mityczna, lecz stale obecna w życiu swoich wyznawców święta jest bliską krewną Mictecacihuatl – azteckiej bogini śmierci oraz świata podziemnego. Jednak dla milionów Meksykanów, i coraz częściej, wiernych z innych stron świata stanowi mroczny odpowiednik Najświętszej Panienki. Nazywana Białą Siostrą, Piękną Dziewczyną, Potężną Panią i Kościstą Damą słynie z błyskawicznego spełniania próśb swoich wyznawców, do których należą policjanci i handlarze narkotyków, urzędnicy i nędzarze, ludzie władzy i marginesu.

Książka R. Andrew Chesnuta przedstawia wielobarwny świat Świętej Śmierci funkcjonujący w ramach pełnej przemocy i narkotyków kultury meksykańskiej. To fascynujący opis gwałtownie rozwijającej się wiary w życiodajną moc śmierci. Chesnut łączy opis socjologiczny z pasją reporterską, poświęcając wiele stron swego dzieła meandrom narkotykowych wojen. Ale jego Santa Muerte to nie tylko patronka świata naznaczonego przemocą; to święta wielobarwna, mające niejedno oblicze podobnie jak kultura meksykańska, z której się wywodzi.

"Santa Muerte to olśniewający opis niezwykle żywotnego uosobienia śmierci. Dzieło Chesnuta dostarcza bardzo osobistego wglądu w kulturę meksykańską. Jest różnorodne tematycznie i interdyscyplinarne. Stanowi kopalnię wiedzy dla osób zainteresowanych m.in. meksykańską i amerykańską antropologią, kulturoznastwem i socjologią".
Journal of Religion and Culture

"Dzieło Chesnuta to pierwsze na świecie, gruntowne studium fenomenu Santa Muerte, świętej śmierci, której urok roztacza się na imigrantów, porzuconych kochanków, dziennikarzy, handlarzy narkotyków, urzędników, niewiernych i inne osoby spragnione cudów. To wnikliwa analiza gwałtownie rozprzestrzeniającego się kultu, która już wkrótce stanie się głównym punktem odniesienia do ożywionych dyskusji na ten temat."
- Timothy Mattovina, autor Latino Catholicism: Transformation In America's Largest Church
 
R. Andrew Chesnut – profesor religioznawstwa na Virginia Commonwealth University, publicysta Huffinton Post, wybitny znawca religijności latynoamerykańskiej, specjalizujący się w wierzeniach diaspory amerykańskiej.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Czytelnicy tej książki polecają

Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: -
Rok wydania: -
ISBN: -
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Sanai
16 XII 2014 (ponad 6 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Tej książki jeszcze nie otagowano, zrób to!

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają