Kup książkę [edytuj książkę]

Od niewoli do niewoli

Słynny piosenkarz, nazywany motylem PRL-u, opowiada o swoim życiu, wielkiej karierze i niesamowitych przygodach, jakich doświadczył występując wiele lat na scenie. Artysta dzieli się także swoimi poglądami na temat sztuki, dawnej i współczesnej Polski, czy poprawności politycznej.
[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Czytelnicy tej książki polecają

Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Dodano: 14 XI 2014, 15:30:28 (ponad 6 lat temu)
0 0
Pamiętacie piosenkarza z wielką, kolorową muchą zawiązaną pod szyją?

Andrzej Rosiewicz skończył właśnie 70 lat i napisał książkę pod zagadkowym tytułem "Od niewoli do niewoli". Jest to wywiad-rzeka jakiego udzielił Michałowi Krajskiemu.
Mówi w nim w zasadzie o wszystkim. Opowiada o swoim życiu, rodzinie, karierze, przetykając swoją opowieść zabawnymi anegdotami. Ma o czym opowiadać, bo występował w 24 krajach, na kilku kontynentach, biorąc udział i zdobywając nagrody na najważniejszych polskich festiwalach. Występował w radiu i telewizji, dla której nagrał piosenkę do kultowego "Czterdziestolatka". Wystąpił też w filmie dokumentalnym "Podróże z Hagawem".
Będąc na samym szczycie muzycznej kariery zetknął się z legendami polskiej muzyki, jak Czesław Niemen o którym opowiada z dużą serdecznością.
Myślę, że warto sięgnąć po tę książkę, bo jest to jakaś ważna część historii polskiej muzyki rozrywkowej. Dla melomanów niewątpliwym smaczkiem są opowieści piosenkarza i muzyka o tym, jak powstawały konkretne utwory w rodzaju: "Najwięcej witaminy" obrazowane tekstem piosenek.
Refleksja Rosiewicza obejmuje szersze kręgi niż tylko własną twórczość. Snuje on rozważania o sztuce w ogóle, jej istocie i przeznaczeniu, a także o dawnej i współczesnej Polsce. Jest to tym bardziej intrygujące, że piosenki tego artysty są często komentarzem do bieżącej sytuacji społecznej, politycznej i kulturalnej. Śledzenie tych piosenek jest więc śledzeniem historii Polski. Jest to oczywiście historia widziana oczami artysty, z którą nie zawsze trzeba się zgadzać, ale której obserwowanie daje wiele radości.
"Od niewoli do niewoli" pokazuje nieznany szerzej dawny i współczesny rynek muzyczny "od kuchni". Rosiewicz uważa, że został usunięty w medialny niebyt z powodu swoich poglądów, które były niepoprawne politycznie. Można to różnie oceniać, ale może zastanawiać fakt dlaczego Maryla Rodowicz, która jest w podobnym wieku i miała w PRL-u podobną popularność, jak Rosiewicz wciąż jest obecna we wszystkich mediach, jest "na topie", kiedy on wydaje płyty własnym sumptem sprzedając je na pojedynczych, niewielkich koncertach.
Niezależnie od tego, czy diagnozy Andrzeja Rosiewicza uznamy za słuszne "Od niewoli do niewoli" jest lekturą, którą czyta się łatwo i która dostarcza wiele przyjemności.

Polecam!
Użytkownik nie wystawił oceny książce.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: -
Rok wydania: -
ISBN: -
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Andrzej476
14 XI 2014 (ponad 6 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Tej książki jeszcze nie otagowano, zrób to!

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają