Kup książkę [edytuj książkę]

Raz... dwa... trzy... do rodziny trafisz... Ty!

Książka Raz… dwa… trzy... do rodziny trafisz… Ty! to zbeletryzowana forma relacji z faktycznych wydarzeń i zjawisk, jakie ostatnimi czasy miały miejsce w Polsce. Tematem książki jest system adopcyjny oraz funkcjonowanie opieki zastępczej w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Autorzy, przejęci losem małych, bezbronnych dzieci, obnażają fatalnie funkcjonujące w Polsce procedury adopcyjne. Okazuje się, że po ponad dwudziestu latach po sławnej transformacji ustrojowej procedury i metody pracy z małymi dziećmi – sierotami społecznymi czy biologicznymi – pozostają w dużej mierze takie jak wypracowane w latach PRL-u. Bezdomne i porzucone dzieci nie mogą liczyć na odpowiednią opiekę w myśl najnowszej wiedzy psychologicznej, pedagogicznej czy wychowawczej. Nie wspominając o czymś bardziej ludzkim jak miłość czy traktowanie z odpowiednim szacunkiem i ciepłem. W wyniku skostniałego systemu biurokratyczno-prawnego cierpią nie tylko dzieci, ale i adopcyjni rodzice, którym stawiane są ogromne wymagania. Nikt jednak nie weryfikuje czy adopcyjni rodzice zapewnią miłość i dobro przyjętym do swej rodziny dzieciom. Instytucje domów dziecka, urzędów zajmujących się adopcjami i opieką taktują swych podopiecznych jak: lalki, przedmioty, zapisy w statystykach.

Autorzy Raz… dwa… trzy... do rodziny trafisz… Ty! prezentują dramatyczne losy kilkorga dzieci. Mały Jacuś leży osamotniony w żelaznym łóżeczku na sali anonimowo jak inne dzieci. Jacuś ma dopiero 6 miesięcy i jest obciążony genetycznie. Jego matka jest upośledzona umysłowo, a on najpewniej skończy zaledwie szkołę specjalną. Jacuś nie wie o swym trudnym, przyszłym losie. On nie płacze - bo i po co? Personelu jest mało, więc czasu też brakuje. Jacuś, podobnie jak setki dzieci, jest karmiony, przewijany, stymulowany w ograniczonym zakresie… Pozostaje samotność i patrzenie w sufit. Los bohaterów książki porusza do głębi.
http://autorzy365.pl/ksiazka/3926/raz-dwa-trzy-do-rodziny-tr...

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Chociaż nie zawsze tak się dzieje. Przekonał się o tym znany, warszawski adwokat, który organizował przekazywanie dzieci nowym rodzicom, nakłaniając matki do podawania w urzędzie stanu cywilnego fałszywych danym. Inkasował za tę usługę pięćdziesiąt tysięcy złotych. Sprawa się wydała, gdy jedna z matek postanowiła odzyskać dziecko. Nie było to już możliwe, bo małżeństwo, zaraz po odebraniu dziecka ze szpitala i załatwieniu metryki, na stałe wyjechało za granicę."
Dodał: agnieszka3201 Dodano: 12 II 2014 (ponad 5 lat temu)
0 0


"Na karę dwóch lat więzienia, w zawieszeniu na trzy lata, wrocławski sąd skazał kobietę, która za trzynaście tysięcy pięćset złotych, kupiła chłopca od klepiącego biedę małżeństwa. Matka w czasie ciąży posługiwała się dokumentami tej kobiety. Przedstawiła je także w szpitalu. Niedoszła matka odebrała dziecko zaraz po porodzie, ale niedługo cieszyła się macierzyństwem. Ktoś życzliwy zawiadomił policję, że jedna pani była w ciąży, a po dziecku ani śladu. „Pewnie je sprzedała, albo nie daj Boże, w reklamówkę wsadziła i wrzuciła do kosza”. Policja szybko ustaliła przebieg zdarzeń. W efekcie zapadł wyrok także dla rodziców chłopczyka – dwa lata, w zawieszeniu na pięć. Dziecko zostało umieszczone w domu małego dziecka na czas wyjaśnienia jego sytuacji prawnej."
Dodał: agnieszka3201 Dodano: 12 II 2014 (ponad 5 lat temu)
0 0


"Do maleńkiej, dopiero co urodzonej dziewczynki zostały złożone dwa wnioski o jej przysposobienie. W dwóch różnych sądach i w dwóch różnych miastach. Obydwa sądy zezwoliły obu rodzinom na osobiste kontakty z tym samym dzieckiem. Skandal był na cały kraj. Panie dyrektorki, jedna z ośrodka adopcyjnego, druga – właścicielka zakładu, wtedy jeszcze interwencyjno-preadopcyjnego, stanęły murem za rodziną przez siebie zakwalifikowaną. Grzmiały, jak ksiądz w czasie niedzielnej sumy, że taka sytuacja jest skaraniem boskim i nigdy nie powinna się wydarzyć. „Dziecko to przecież nie jest paczka ani tobołek, że można tak sobie przyjechać i zabrać” – wyjaśniała dziennikarzom, pani dyrektor ośrodka adopcyjnego."
Dodał: agnieszka3201 Dodano: 12 II 2014 (ponad 5 lat temu)
0 0

[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Wydawnictwo Psychoskok
Rok wydania: 2014
ISBN: 9788379001378
Ocena: 5.75
Liczba głosów: 2
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: agnieszka3201
12 II 2014 (ponad 5 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają