Kup książkę [edytuj książkę]

Wrocławska Madonna

Inspiracją do napisania powieści było tyleż tajemnicze, co spektakularne zaginięcie cennego obrazu Łukasza Cranacha z kaplicy Arcybiskupa wrocławskiego „Madonna Pod Jodłami". Bohater powieści, Marek Wolski, wrocławski historyk sztuki, znawca dzieł Łukasza Cranacha i amator kobiecych wdzięków, na prośbę swego przyjaciela, sekretarza Kurii Arcybiskupiej, księdza Jana Bednarskiego, wyrusza na poszukiwanie cennego obrazu noszącego w powieści tytuł „Madonna Pod Palmami”, potocznie zwanego Wrocławską Madonną. Tropy wiodą do NRD, do Drezna, gdzie Wolski musi stawić czoła wszechwładnym i bezwzględnym służbom specjalnym – Stasi. Wykorzystuje cały swój spryt, inteligencję i umiejętność manipulowania ludźmi, w tym płcią piękną, aby nie tylko nie dać się aresztować, ale także zdobyć potrzebne informacje o losach „Madonny”. A z nich wynika, że obraz znajduje się w Wiedniu. Wolski jedzie do Austrii i choć tam już Stasi mu nie zagraża, popada w nowe, nie mniej groźne tarapaty. Wchodzi w drogę tajnym agentom służb specjalnych PRL-u, Borsukowi i Cyganowi, prowadzącym niezgodne z prawem, wręcz kryminalne działania. Oni również są zainteresowani odnalezieniem „Madonny”, lecz na własny, prywatny użytek. To obraz wart milion dolarów. Ale rywalizacja między Wolskim a Cyganem toczy się jeszcze na innym polu, także o kobietę, choć żywą, z krwi i kości - piękną malarkę, emigrantkę z Polski, Tamarę Rubin.
Powieść ma charakter sensacyjny, z szybko toczącymi się wydarzeniami, z niespodziewanymi zwrotami akcji. Znajdziemy w niej zbrodnie, rabunek, seks, więzienie i brutalne przesłuchania, ale także namiętność, czułość i humor. Zakończenie przynosi, nieoczekiwane przez czytelnika, rozwiązanie problemu i epilog, w którym autorka umieściła kroplę goryczy.

Najbardziej sensacyjna jest jednak sprawa samego obrazu. Gdy autorka pisała swoją powieść cały świat artystyczny był przekonany, że obraz ten jest dla Polski stracony na wieki. W dniu oddania maszynopisu do wydawnictwa, Polskę obiegła elektryzująca informacja. Obraz odnalazł się w Kościele w Szwajcarii i został Polsce zwrócony. Obecnie Czytelnik może ocenić sam, czy Autorka okazała się osobą na tyle jasnowidzącą, że trafnie przewidziała wędrówkę i miejsce odnalezienie obrazu, czy też nie? Może przewidziała tylko część jego historii? A może jej wyobraźnia podpowiedziała inne, ciekawsze rozwiązanie?

Książki Jolanty Marii Kalety objęte są patronatem medialnym portalu www.TuWrocław.com
http://autorzy365.pl/ksiazka/75/wroclawska-madonna

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Przewiń: [] []

Czytelnicy tej książki polecają

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Wydawnictwo Psychoskok
Rok wydania: 2013
ISBN: 9788363548162
Ocena: 5.75
Liczba głosów: 2
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: agnieszka3201
22 X 2013 (ponad 5 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają