Kup książkę [edytuj książkę]

Kluczowe różnice pomiędzy teorią snów Zygmunta Freuda i Carla G. Junga

„Kluczowe różnice pomiędzy teorią snów Zygmunta Freuda i Carla G. Junga” to praca napisana przez Wojciecha Filabera, który mówi, iż Carl Gustaw Jung był przeciwny teorii głoszonej przez Zygmunta Freuda, który to rozpoznawał wyłącznie obiektywny poziom natury snów, i doszedł do wniosku, że w procesie natury snów rolę nadrzędną stanowią obiektywne i subiektywne poziomy. Jung zgodził się z Freudem co do faktu, że sny umożliwiają dostęp do doświadczeń z przeszłości, ale nie zaakceptował teorii mówiącej iż, sny umożliwiają przepowiadanie przyszłości osoby we śnie. Uważał jedynie, że mogą one wskazać przyszłe zdarzenia i możliwości danej osoby. Oprócz tego Gustaw Jung utrzymywał, że rolą snów jest rekompensata niestabilności w psychice osoby śpiącej i że sny przenoszą zawartość, którą świadomość odrzuciła lub ograniczyła.

Istnieje wiele teorii dotyczących snów i dlatego potocznie uważa się, że to nasz nieświadomy umysł tworzy sny tkając je z naszych wspomnień, układając je w nowe sekwencje, tworząc nowe znaczenia. Teoria ta nie tłumaczy jednak wszystkiego, pewnych zaś rzeczy związanych ze snem nie jest w stanie wytłumaczyć. C.G. Jung stworzył więc teorię zbiorowej nieświadomości i wprowadził pojęcia archetypów i synchroniczności. W oparciu o jego koncepcje powstała nowa szkoła interpretacji marzeń sennych, jednak i ta teoria nie tłumaczy wszystkich zjawisk związanych ze światem snu. Wszystko wskazuje na to, że poglądy tradycyjnych kultur są bardziej zbliżone do prawdy niż współczesne naukowe teorie, a w każdym bądź razie są bardziej użyteczne dla zrozumienia świata snów i wprawnego poruszania w tym świecie przynajmniej dla tych, którzy z daną kulturą są związani.
http://autorzy365.pl/ksiazka/994/kluczowe-roznice-pomiedzy-t...

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Czytelnicy tej książki polecają

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Odpuszczenie to proces, w którym dana osoba zmienia prawdziwą treść swoich emocji w jej senne reprezentacje. Na przykład, osoba w trakcie snu może reprezentować swoją matkę za pomocą symbolu krowy. W porównaniu do odpuszczenia, „zagęszczenie” łączy razem wiele myśli i przekształca je w jeden symbol."
Dodał: agnieszka3201 Dodano: 19 IX 2013 (ponad 5 lat temu)
0 -1


[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Psychoskok
Rok wydania: 2013
ISBN: 9788379000951
Ocena: 6
Liczba głosów: 1
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: agnieszka3201
19 IX 2013 (ponad 5 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają