Kup książkę [edytuj książkę]

Życie codzienne w czasach Joanny D'Arc

"Za dnia i do chwili, gdy strażnik ogłosi wygaszanie ognia, ulica pełna jest ruchu i zgiełku. Z otwartych kramów dochodzi stuk młotów, zgrzyt pilników, warsztatów przędzalniczych lub tkackich; nosiwody, sprzedawcy węgla i drzewa dźwigają swoje brzemię i obwołują towar; zaprzęgi jadą z wielkim hałasem po nierównym bruku i obijają się niekiedy o występy murów lub kamiennych słupów chroniących od tych uderzeń fasadę. W epoce winobrania wozy zwożą do piwnic i lochów bogatych mieszczan kadzie pełne winogron. Czasem stado bydła wędruje pomału wśród nawoływań pasterzy, tarasując całą jezdnię, hamując wszelki ruch; albo znowu przejeżdża wielki pan w eskorcie zbrojnych pachołków, co zmusza przechodniów, aby chronili się w zagłębieniach bram.
W każdym mieście istnieją oczywiście najbardziej uczęszczane ulice, skrzyżowania dróg i place, gdzie najchętniej gromadzą się gapie. Z braku innych wolnych przestrzeni czasem cmentarz służy za publiczne miejsce spacerów. Znaczna część życia, zarówno indywidualnego jak i społecznego, rozgrywa się na ulicy. Tylko ludzie zamożni rozporządzają mieszkaniem dość wygodnym, aby w nim spędzać godziny wypoczynku; ludzie skromni i ubodzy nie mają po temu warunków w swoich małych i ciemnych izdebkach (szyby w oknach, artykuł luksusowy, dostępne są nielicznym, a nasycony oliwą pergamin bardzo skąpo przepuszcza światło)."

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Czytelnicy tej książki polecają

Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Rok wydania: 1963
ISBN: -
Ocena: 6
Liczba głosów: 1
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: mdybuk
28 VIII 2013 (ponad 8 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają