Kup książkę [edytuj książkę]

Dom Róży. Krýsuvik Kołysanka dla wisielca

"Dom Róży. Krýsuvik"
Witamy w nowoczesnym domu starców

Hubert, trochę Polak, trochę obieżyświat, próbuje ułożyć sobie życie w Islandii. Jest młody, niepokorny, ima się wielu różnych zajęć, aż wreszcie trafia do domu starców.

Z salowego i pielęgniarza zostaje ostatnim odprowadzającym, świadkiem umierania i przewodnikiem po innym, przerażającym świecie. Opowieść o zniedołężniałej i smutnej starości, ludziach, o których nikt nie chce pamiętać, nawet ich własne dzieci, zamienia się stopniowo w historię niezwykłej przyjaźni między młodym Polakiem a pensjonariuszką Różą.

Piękna i wstrząsająca opowieść o życiu i śmierci w mrocznej Islandii.


"Kołysanka dla wisielca"

Gdzie przebiega granica między normalnością a szaleństwem? A może nigdy jej nie było?

Szymon jest jednym z pensjonariuszy islandzkiego zakładu dla psychicznie chorych. Krąży między domem a oddziałem. Podleczony, z optymistycznym nastawieniem do życia wraca do siebie, kiedy ma gorsze chwile, trafia z powrotem do szpitala. Gdzieś pomiędzy tymi dwoma światami Szymon z Hubertem tworzą własny, oparty na przyjaźni i sztuce, w którym „zwyczajny” i „wyjątkowy” znaczą mniej więcej to samo co „normalny” i „szalony”. A może właśnie na odwrót?

Kołysanka dla wisielca to historia dwóch przyjaciół, z których jeden postanawia pożegnać się z życiem, a drugi pozwala mu odejść.


http://lubimyczytac.pl/ksiazka/178425/dom-rozy-kr-suvik-koly...

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Czytelnicy tej książki polecają

Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Dodano: 16 VII 2013, 17:02:35 (ponad 8 lat temu)
0 0
Bardzo dobra książka!
Znam tego autora nie od dzisiaj i zawsze podobała mi się jego twórczość. W tych opowiadaniach pokazał, że jest nie tylko wybitnym, oryginalnym pisarzem, ale też dobrym obserwatorem, nieobojętnym na ludzkie problemy.
"Dom Róży" to opowieść o islandzkim domu starców, ludziach, którym rodzina zaplanowała ostatnie dni. O tym jak się pracuje w miejscu, gdzie "się podciera tyłki" oraz o rozterkach imigranta i przyjaźni, która nie pyta o wiek.
"Kryskuvik" to opowieść o osieroconym rybaku, który do wszystkiego w życiu doszedł uczciwą pracą, jednak pewnego dnia jego życie znacznie się skomplikuje.
"Kołysanka dla wisielca" to hołd złożony zmarłemu przyjacielowi. Hubert i z Szymonem poznali się w nietypowych okolicznościach. Taka też była ich przyjaźń. Do momentu, kiedy Szymon nie odszedł...
Hubert Klimko-Dobrzaniecki to mistrz, o którym za często się nie wspomina. Dlaczego?
Oceniam książkę na: 6.0

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2013
ISBN: 9788324020720
Ocena: 6
Liczba głosów: 1
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Serfer
23 VI 2013 (ponad 8 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają