Kup książkę [edytuj książkę]

Jeżycjada: Język Trolli

Opis:

Trolle to postacie mocno ostatnio spopularyzowane w naszej masowej świadomości dzięki filmom i książkom fantasy, toteż poznawszy tytuł najnowszego tomu „Jeżycjady” jeszcze przed jego ukazaniem się, niejeden sądził, że pisarka wbrew tradycji postanowiła ożywić poznańską codzienność elementami fantastyki. Hipotezy takie okazały się jednak stuprocentowym pudłem, bowiem ni śladu bajecznych stworów na kartkach książki nie znajdziemy – a tylko dziewczynę, noszącą wysoce oryginalne nazwisko Trolla i na dodatek niecodzienne, jak na populację gimnazjalistów, imię Stanisława. Sama Staszka jest postacią równie niebanalną i tajemniczą, jak jej nazwisko: nie mówi prawie nic o sobie – poza tym, że mieszka u siostry i szwagra, a rodzice przebywają na stałe w Niemczech – i nie zdejmuje z głowy śmiesznego zielonego kapelusza. Tak samo jak Aurelia, Noelka czy Bebe, wkracza przypadkiem w życie rodziny Borejków, a zwłaszcza najmłodszego jej pokolenia, stając się pierwszą miłością dziewięcioletniego Józinka, syna Idy. Józinek wie jeszcze za mało o życiu, by zorientować się, że widok, który dostrzega, gdy Staszka niechcący zrzuca kapelusz, ma związek z jej późniejszym wyjazdem, z tym, że „może być dobrze albo źle”* – i dużo czasu mija, nim zakradnie się do jego małego serduszka jakieś niedobre przeczucie...

Mądra i piękna to książka – choć napisana prostym językiem, bez udziwnień, bez kreowania wielce skomplikowanych postaci. I tak jak każda poprzednia, przepełniona tolerancją. W świecie Borejków akceptowany jest każdy: brzydki, biedny, pochodzący z patologicznej rodziny, dziwak; więc także i czarnoskóry muzyk z dredami do połowy pleców, także i wnuczka, która urodzi nieślubne dziecko. Dopiero nadużycie zaufania albo krzywdzenie słabszego przekracza granice borejkowskiej tolerancji: dlatego nikt w tym domu nie wspomina mile Pyziaka, dlatego Róża nie chce się już widzieć z Fryderykiem. Scena, w której dziadek Ignacy miażdży słowami pyszałkowatego młodzieńca, nie używszy ani jhttp://www.webook.pl/theme/images_zielony2/small/bbcode/bold... epitetu i w rozkosznie subtelny sposób wykpiwszy jego absurdalne zarzuty, jest jedną z najwspanialszych w książce, a kto wie, czy i nie w całym cyklu.

Rok pierwszego wydania: 2004

stron: 209

Cykl Jeżycjada:
0. Małomówny i rodzina
1. Szósta klepka
2. Kłamczucha
3. Kwiat kalafiora
4. Ida sierpniowa
5. Opium w rosole
6. Brulion Bebe B.
7. Noelka
8. Pulpecja
9. Dziecko piątku
10. Nutria i Nerwus
11. Córka Robrojka
12. Imieniny
13. Tygrys i Róża
14. Kalamburka
15. Język Trolli
16. Żaba
17. Czarna polewka
18. Sprężyna
19. McDusia
20. Wnuczka do orzechów
21. Feblik
22. Ciotka Zgryzotka
23. Chucherko

[edytuj opis]
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Mój sposób jest taki: zawsze zakładam, że mam do czynienia z kimś godnym szacunku. Z kimś, kto ma dobrą wolę. I słowo wam daję, chłopaki, ludzie tacy właśnie się stają, kiedy się w nich wierzy."
Dodał: agunia96 Dodano: 11 XII 2012 (ponad 11 lat temu)
+2 0


[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Akapit Press
Rok wydania: 2004
ISBN: 8388790447
Ocena: 4.99
Liczba głosów: 60
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: ticket
22 II 2009 (ponad 15 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają