Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Rozumiem, zamknij komunikat
„Harnaś” to niewątpliwie interesująca powieść oparta na autentycznych wydarzeniach, które miały miejsce w drugiej połowie XVII wieku. Autor doskonale zobrazował warunki bytowe ówczesnych mieszkańców góralskiej wsi, którzy byli wykorzystywani przez dzierżawców dworów i ich sługusów. Powieść przedstawia krótkie, beztroskie życie w zbójnickim towarzystwie zakończone gwałtowną śmiercią z rąk kata.
Należy nadmienić, iż dawny kościół rychwałdzki, w którym rozegrały się dramatyczne sceny w roku 1756, będące osnową ósmego rozdziału, został przeniesiony do Gilowic. Tam też w 1885 roku przebudowano strop a w roku 1934 wydłużono nawy i funkcjonuje do dziś. Natomiast mały, drewniany kościółek z Gilowic przeniesiono do Rychwału i ustawiono na dawnym placu kościelnym jako kaplicę „Najświętszego Serca Pana Jezusa”. Natomiast Obraz Matki Boskiej Samotrzeciej znajdujący się na zasuwie ołtarza głównego w tym kościele został ofiarowany w 1708 roku przez Annę Komecką, burgrabiny krakowskiej i żony ślemieńskiego podstarościego Jana Komeckiego jako zadośćuczynienie za krzywdy, jakie jej mąż wyrządził matce Majcherka, Hance Talikównie, a po części także i jemu samemu. http://www.ebooki123.pl/harnas_p213 [edytuj opis]
"W chałupie ciemniej było jeszcze niż w sieni. Jedno maleńkie okienko, zasłonięte błoną zwierzęcego pęcherza, przepuszczało tylko nikłe blaski rannej poświaty. Hanka stanęła tuż za progiem, by rozpatrzyć się nieco. Maleńki, migotliwy płomyk świerkowej szajsy, zatkniętej w szparze stojącego w rogu izby pieca, niewiele rozpraszał ciemności, reszta pomieszczenia tonęła w głębokim mroku."
Dodał: agnieszka3201
Dodano: 14 V 2013 (ponad 6 lat temu)
00
"Ożeniony przed kilkunastoma laty z Krzusiową Jagneską ostudził nieco swój młodzieńczy zapał, ustatkował się znacznie, nie brał udziału w żadnych burdach, ale jego trudny charakter nic się nie zmienił. Teraz podniósł się z barłogu, podciągnął nieco opadłe portki, wsuwając w nie opadającą z tyłu koszulę i wyszedł na dwór za swoją potrzebą."
Dodał: agnieszka3201
Dodano: 14 V 2013 (ponad 6 lat temu)
Bronisław Sroka mieszka w Gilowicach w rodzinnym, wielopokoleniowym domu. W sierpniowe, słoneczne przedpołudnie zastaję pana Bronisława Srokę przy komputerze. W niedużym pomieszczeniu spełniającym funkcję "pracowni intelektualnej", otoczony książkami...
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: