Kup książkę [edytuj książkę]

Harnaś

„Harnaś” to niewątpliwie interesująca powieść oparta na autentycznych wydarzeniach, które miały miejsce w drugiej połowie XVII wieku. Autor doskonale zobrazował warunki bytowe ówczesnych mieszkańców góralskiej wsi, którzy byli wykorzystywani przez dzierżawców dworów i ich sługusów. Powieść przedstawia krótkie, beztroskie życie w zbójnickim towarzystwie zakończone gwałtowną śmiercią z rąk kata.

Należy nadmienić, iż dawny kościół rychwałdzki, w którym rozegrały się dramatyczne sceny w roku 1756, będące osnową ósmego rozdziału, został przeniesiony do Gilowic. Tam też w 1885 roku przebudowano strop a w roku 1934 wydłużono nawy i funkcjonuje do dziś. Natomiast mały, drewniany kościółek z Gilowic przeniesiono do Rychwału i ustawiono na dawnym placu kościelnym jako kaplicę „Najświętszego Serca Pana Jezusa”. Natomiast Obraz Matki Boskiej Samotrzeciej znajdujący się na zasuwie ołtarza głównego w tym kościele został ofiarowany w 1708 roku przez Annę Komecką, burgrabiny krakowskiej i żony ślemieńskiego podstarościego Jana Komeckiego jako zadośćuczynienie za krzywdy, jakie jej mąż wyrządził matce Majcherka, Hance Talikównie, a po części także i jemu samemu.
http://www.ebooki123.pl/harnas_p213

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"W chałupie ciemniej było jeszcze niż w sieni. Jedno maleńkie okienko, zasłonięte błoną zwierzęcego pęcherza, przepuszczało tylko nikłe blaski rannej poświaty. Hanka stanęła tuż za progiem, by rozpatrzyć się nieco. Maleńki, migotliwy płomyk świerkowej szajsy, zatkniętej w szparze stojącego w rogu izby pieca, niewiele rozpraszał ciemności, reszta pomieszczenia tonęła w głębokim mroku."
Dodał: agnieszka3201 Dodano: 14 V 2013 (ponad 6 lat temu)
0 0


"Ożeniony przed kilkunastoma laty z Krzusiową Jagneską ostudził nieco swój młodzieńczy zapał, ustatkował się znacznie, nie brał udziału w żadnych burdach, ale jego trudny charakter nic się nie zmienił. Teraz podniósł się z barłogu, podciągnął nieco opadłe portki, wsuwając w nie opadającą z tyłu koszulę i wyszedł na dwór za swoją potrzebą."
Dodał: agnieszka3201 Dodano: 14 V 2013 (ponad 6 lat temu)
0 0


[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Bronisław Sroka mieszka w Gilowicach w rodzinnym, wielopokoleniowym domu. W sierpniowe, słoneczne przedpołudnie zastaję pana Bronisława Srokę przy komputerze. W niedużym pomieszczeniu spełniającym funkcję "pracowni intelektualnej", otoczony książkami...
Dodano: 14 V 2013, 08:47:26 (ponad 6 lat temu)
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Psychoskok
Rok wydania: 2013
ISBN: 97-8837-900-0
Ocena: 6
Liczba głosów: 1
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: agnieszka3201
14 V 2013 (ponad 6 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają