Kup książkę [edytuj książkę]

Dobre dziecko

Roma Ligocka, autorka bestsellerowej książki "Dziewczynka w czerwonym płaszczyku", znów powraca do wspomnień z dzieciństwa i wczesnej młodości. Odsłania przed czytelnikiem skrywany dotąd fragment historii swojego życia. "Dobre dziecko" to opowieść o niezwykle emocjonalnej więzi córki z matką, o dojrzewaniu nastolatki, o miłości, samotności i cierpieniu.

Punktem wyjścia powieści jest odkrycie przez córkę romansu matki z żonatym mężczyzną. Roma, dojrzewająca nastolatka, czuje się przez matkę zdradzona. Przeraża ją cielesność i zmysłowość miłości. Szpieguje matkę, aby uniemożliwić ten związek, ale także - by poznać nieznane oblicze najbliższej osoby. Niezgoda na rzeczywistość jest w Romie tak wielka, że prowadzi ją do anoreksji. Autorka po raz pierwszy, śmiało i niezwykle szczerze, opowiada o tym trudnym doświadczeniu, o walce z chorobą i pragnieniem śmierci. Borykająca się z własnymi problemami kilkunastoletnia Roma musi także stanąć do walki o życie matki, która nie wytrzymując presji otoczenia i dramatyzmu sytuacji, podejmuje próby samobójcze. Jest to dla wrażliwej nastolatki przyspieszona lekcja dorosłości. W powieść "Dobre dziecko" wkomponowane zostały fragmenty "Pamiętnika Anny Abrahamerowej" - babci Romy. To piękny opis przedwojennego żydowskiego świata Krakowa: bale, stroje, luksus... Lektura tych zapisków staje się dla Romy ucieczką od rzeczywistości. Przenosi dziewczynkę do ulubionej, bezpiecznej krainy wyobraźni, ale też pozwala poznać historię własnej rodziny.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Rok wydania: 2012
ISBN: 978-83-08-04866-5
Ocena: 4.83
Liczba głosów: 3
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Rybulka
05 I 2013 (ponad 5 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają