Kup książkę [edytuj książkę]

Projekt - Rozszerzenie. Jak Polska wchodziła do Unii. Nieznane kulisy rozszerzenia

Projekt Rozszerzenie – powiększenie Unii Europejskiej o dziesięciu nowych członków w 2004 roku – był wielkim wyzwaniem w historii Europy. Jego sukces nie był jednak na żadnym z etapów przesądzony. Jak się narodził ten Projekt? Czy gwarantował przyjęcie Polski i kto o jej członkostwo naprawdę zabiegał? Co było największą przeszkodą i kto dokonał największego wysiłku? Czy Rosja mogła powstrzymać zjednoczenie Europy i jaką rolę odegrały Niemcy? Jaką Francja?

Günter Verheugen, niemiecki polityk, został komisarzem ds. rozszerzenia w 1999 roku. Czy miał koncepcję rozszerzenia? Jak poznawał Polskę i co o niej myślał? Kiedy uwierzył, że rozszerzenie jest możliwe? I dlaczego uznał, że musi być historyczną sprawiedliwością. Jaką rolę odegrał w tym Projekcie Kościół i na ile hasło Nicea albo śmierć mogło zamknąć nam drogę do Unii?

Marek Orzechowski, dziennikarz i publicysta, wieloletni korespondent telewizji w Brukseli w tym fascynującym okresie był blisko nie tylko historycznych zdarzeń ale i Güntera Verheugena. Prowadził z nim niezliczoną ilość rozmów i wywiadów. O dopłatach i bigosie, stoczniach i oscypku, rolnikach i dostępie do rynków pracy. O historii polsko-niemieckiej i europejskiej. Obaj, Orzechowski i Verheugen ujawniają kulisy zdarzeń, którymi żyła cała Polska i cała Europa, a których konsekwencje przesądzają o Europie jutra.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Czytelnicy tej książki polecają

Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Bellona
Rok wydania: 2009
ISBN: 978-83-11-11513-2
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Goyathlay
08 III 2012 (ponad 6 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają