Kup książkę [edytuj książkę]

Myśl przy końcu drogi

Wojciech Szczawiński podjął temat, który choć zawsze aktualny, to jednak rzadko bywa poruszany. We współczesnym świecie nie ma miejsca na starość, cierpienie, śmierć. Kultura masowa oparta jest na wzorcu człowieka młodego, wysportowanego, beztroskiego? Bohaterowie Myśli przy końcu drogi są starzy i cierpiący, to ludzie świadomi, że śmierć jest blisko. Autor starał się ustalić, co sprawia, że niektórzy do końca nie chcą się pogodzić z koniecznością śmierci, inni zaś wydają się być na nią przygotowani. Wnioski, które wysnuwa z rozmów z pacjentami hospicjum mogą wydawać się oczywiste - śmierć jest częścią życia, kto starał się żyć pięknie i godnie, ten również odchodzi z godnością - ale ich realizacja jest sztuką, która nieczęsto się udaje.

Z pewnością warto zastanowić się nad tym przez chwilę, wsłuchać się w historie życia umierających, aby być gotowym na końcu drogi?

Świat ludzi umierających i niedołężnych z pozoru wydaje się odrażający, a zamknięty w gettach hospicjów - oderwany od codzienności. Ale jest to przecież nasz świat, tyle że odsunięty na bocznicę zbiorowej świadomości kultywującej wieczną młodość, siłę, zdrowie i przez to zakłamany. Pomiędzy oboma światami istnieje poruszający kontrast, chociaż zarówno jeden, jak i drugi jest naszym ludzkim światem. Wojciech Szczawiński

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Czytelnicy tej książki polecają

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Rok wydania: 2004
ISBN: 83-08-03598-1
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Pema
04 I 2012 (ponad 6 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają